Messerschmitt Bf 109G-6  

 

"bílá 10"

 

I. Gruppe/ Jagdgeschwader JG 302

 

Uffz. Willi Reschke

 

Jižná okr. Jindřichův Hradec 24.8.1944

 

 

Bf 109G-6  "bílá 6"  Willi Reschkeho, se kterou o několik dní později /29.8.44/ nouzově přistál nedaleko Uherského Hradiště.

/Air War Over Czech Lands- WWP PUBLICATIONS/

 

 

 

 Místo dopadu v r. 2016

 

24. srpna 1944 brzy ráno odstartovaly z Itálie tři svazy 15. AF k náletům na cíle ležící na území okupovaného Československa.  Tyto cíle představovala rafinerie David Fanto v Pardubicích, Vacuum Oil Company v Kolíně a letiště v Pardubicích.  Zároveň ostartovaly další bombardéry, které zautočily na cíle v Itálii, Maďarsku a Jugoslávii. Těmto strojům se podařilo odlákat pozornost německých stíhačů  od hlavního svazu. Následkem toho se muselo 41 německých a maďarských stíhačů vrátit na svoje základny a dotankovat palivo. Hlavní svaz mezitím nerušeně pokračoval nad primární cíle a povedlo se mu bez problémů shodit svůj smrtonosný náklad na určené cíle. Do té doby se tedy dařilo vše podle plánu a akce probíhala poměrně nerušeně. Jedinými stroji, které se pokusily o útok na bombardéry, bylo několik strojů Fw 190 z bombardované základny v Pardubicích. Krátce po nasazení zpátečního kurzu ale na stroje zaútočili stíhači, kteří po datankování paliva odstartovali z Rakouska. Stíhačům od JG 27 se podařilo zaměstnat doprovodné americké Mustangy a toho využily Fw 190 od JG 3 a JG 300 společně s Bf 109 od JG 302 k útoku na bombardéry. V prostoru Jindřichova Hradce došlo k sestřelu tří B-24. Téměř ve stejném okamžiku ale přispěchal na pomoc americký doprovod, který s Němci zle "zatočil".

Mezi čtyři "stodevítky" I. Gruppe ztracené ten den v okolí Jindřichova Hradce patří stroj, který pilotoval Uffz Willi Reschke.Tento pilot nejprve napadl B-24 Liberator 2/Lt Jamese, který se zřítil u obce Vlčice. Během útoku byl ale sám palubními střelci zasažen do motoru. Rozhodl se pro nouzové přistání do terénu. Ve výšce asi 2000 metrů byl ale napaden dvěma P-51 Mustang. Jeho stroj začal hořet a pilot byl donucen letoun opustit na padáku. Jeho přemožitelem byl zřejmě Lt. Paul M. Wipperfurth z 325. Fighter Group.

Neovládaná Bf 109 dopadla asi 700m severně od obce Jižná. Uffz Reschke se nezraněn snesl na padáku u nedaleké Červené Lhoty.

Svoji válečnou kariéru u Luftwaffe zakončil na svém Ta 152 sestřelem dvou Jaků-9 dne 24. dubna 1945, čímž dosáhl celkového skóre sedmadvaceti sestřelů, z toho bylo dvacet čtyřmotorových bombardérů. Sám byl osmkrát sestřelen, pětkrát ze zasaženého stroje skákal na padáku! Jsem rád, že jsem měl v roce 2006 možnost se s tímto letcem osobně setkat.

 

Uffz Willi Reschke

 

 

Místo dopadu bylo v minulosti prozkoumáno Klubem Historie Letectví v Jindřichově Hradci. Nalezené artefakty jsou v současné době vystaveny v Muzeu Jindřichohradecka v trvalé expozici k událostem 24. srpna 1944.

   

 

 

 

 

O události pojednává kniha J. Šaška "Letecká bitva nad JIndřichohradeckem 24.8.1944" nakl. Svět Křídel 2011

 

Pavel Krejčí 5.2016