Avia B-534.46    4.Let. Pluk, 44. letka

 

ppor.Adolf Stach

 

Praha-Podolí, 9.března 1938

 

                                            1938 2011
   
                                       
   
   

K havárii tohoto letounu došlo dne  9.3.1938. Letoun pilotovaný ppor. Stachem odstartoval z letiště Praha-Kbely k nácviku slétanosti v roji. Během letu ve výšce kolem 3000 metrů došlo k technické závadě. Dle výpovědi pilota začal do pilotního prostoru pronikat kouř. Ppor. Stach stáhnul plyn a otevřel žaluzii chladiče. Množství kouře se přesto zvyšovalo  a hrozilo, že pilot upadne do bezvědomí. Pilot proto vyskočil na padáku. Letoun po dopadu do obytné zástavby v ulici Sinkulova kompletně shořel.

Místo havárie jsem našel díky fotografiím které mi poskytnul letecký badatel pan Jan Kaše za což mu patří dík.Snímky pocházejí z archivu VUA.Místo havárie je dnes již kompletně upravené, ale  s přesností několika metrů se dá určit.Při hledání tohoto místa se mi dokonce podařilo najít pamětníka, který si jako pětiletý hoch tuto na tuto havárii vzpomínal.

Zdá se, že na místě je zhruba metrová navážka, proto jsem se nepokoušel nějaké hmatatelné stopy po havárii hledat a spokojil se s fotografickou dokumentací místa.

Protokol k nehodě jsem získal v červenci 2014 díky ochotě p. Josefa Studeného za což mu patří velký dík!

 

 

 

 

 

Aktualizace 2.7.2017

Kontaktoval mě  pan Michal Stach, syn Adolfa Stacha, pilota který byl nucen 9.3.1938 vyskočit z hořící Avie nad Prahou. Pan Michal Stach poskytl pro tento web fotografie svého otce a rovněž tak fotografie jeho zápisníku letů. Zde je dramatický let zaznamenán u pořadového čísla  482. Jak vidno, osudný let trval pouhých 12 minut. Již za pět dní ovšem ppor. Stach pokračoval ve výcviku- dne 14.3. 1938 cvičil útoky na pozemní cíle. Za laskavé poskytnutí těchto materiálů patří panu M. Stachovi velký dík! 

 

 

ppor. Adolf Stach /vpravo/

 

   

 

Pavel Krejčí 12.2013