Messerschmitt Bf 109G-14   W. Nr. 781295

 

III./ Jagdgeschwader /JG/ 4

 

Uffz. Friedrich Butenuth

 

Vejprty okr. Chomutov   11.9.1944

 

 

Ilustrační obrázek BF 109G-14 JG 4. /Wings Palette/

 

 

Místo dopadu -5.2016

Dalším letounem sestřeleným při útoku německých stíhačů na svaz amerických  bombardérů v prostotu Kovářská- Vejprty byla "stodevítka" W. Nr. 781295. Stroj dopadl jen několik set metrů od posledních stavení ve Vejprtech. Letadlo zřejmě dopadlo ve střemhlavém letu, zbytky stroje byly nalezeny jen v bezprostřední blízkosti prohlubně, kterou letadlo utvořilo. Místo dopadu bylo nalezeno v r. 2009 nadšenci z Leteckého muzea v Kovářské. Kromě drobných fragmentů byl nalezen jeden ulomený vrtulový list. Z charakteru lomu je zřejmé, že se vrtule při dopadu netočila, letoun byl tedy pravděpodobně zasažen do motoru. Pilot stroje, Uffz Butenuth při dopadu zahynul.

U tohoto místa dopadu se mi potvrdilo, že má smysl věnovat se i lokalitám, kde již zdánlivě nic není. Místo bylo v r. 2009  Muzeem v Kovářské důkladně vysbíráno a zemina překatrována. V květnu 2016 se mi podařilo v kořenech vyvráceného stromu v prohlubni po dopadu zaměřit detektorem slabý signál. Přesto, že detektor pípnul jen  jako první nesmělý ptáček o půl páté ráno, rozhodl jsem se k signálu prokopat. K mému překvapení se ze signálu vyklubalo torzo  hodinek německé značky ERA. Jak jsem si hned ověřil na internetu, tento výrobce byl jedním z dodavatelů hodinek pro Luftwaffe.

 

 

   
Drobné fragmenty, torzo hodinek Zbytky překližky z kormidel stroje

 

   

Hodinky značky ERA Uffz. Butenutha. Firma ERA byla jedním z dodavatelů pro LW. Dalšími byly firmy Tutima, Hanhart, Longines, Onda, Stowa,  Laco-Durowe...

 

 Zbytky letounu, které jsou k vidění v Muzeu letecké bitvy nad Krušnohořím.

 

Vrtulový list nalezený v r. 2009- Muzeum Kovářská

 

Drobnosti nalezené v r. 2009-Muzeum Kovářská

 

 

Za pomoc děkuji Petrovi, Evě, Honzovi. 

 

 Pavel Krejčí 5.2016