Messerschmitt Bf 109G-10   W.Nr. 490319

 

III./ Jagdgeschwader /JG/300

 

Lt. Heinz Krieg

 

Mankovice okr. Nový Jičín  17.12.1944

 

Jedním z letců, kteří byli vedeni po letecké bitvě 17.12.1944 mezi nezvěstnými, byl 22-letý Heinz Edmund Krieg. Tento příslušník JG 300 se při útoku na americký bombardovací svaz stal obětí některého z palubních střelců. V r. 1999 byly  členy LHS Vyškov vyzvednuty trosky německého letounu, který se zřítil jižně od obce Mankovice. Mezi objevenými troskami stroje byly nalezeny zbytky výstroje pilota, mimo jiné i identifikační známka č. 59741/735. Podle ní identifikoval letecký badatel a pubklicista Jan Mahr identitu pilota. Byl jím právě Lt. Heinz Krieg. Pamětníci z Mankovic v r. 1999 vzpomínali na letoun, který se ve střemhlavém letu vynořil z mraků a střemhlavým letem narazil do pole. Poté, co doběhli na místo spatřili nevelký kráter a okolo rozptýlené trosky. Poté se dostavili němečtí vojáci, kteří větší trosky odvezli a pole uklidili.

Během jednodenní akce dne 6.listopadu 1999 bylo místo dopadu pomocí techniky odkryto. Nalezeny byly zbytky motoru, vrtulový list, části podvozkové nohy, závěr kulometu, osobní zbraň pilota-pistole Walther PPK, pilotní padák, gravitační nůž  a množství dalších drobných artefaktů. Mezi nimi byla i signální pistole a bombička na stlačený vzduch z plovací vesty- obojí poškozené střelami r. 12.7 mm. Z toho se dá usuzovat, že letoun byl americkými střelci zasažen v oblasti kabiny. Pilot byl tedy zřejmě těžce zraněn, či usmrcen ještě ve vzduchu. 

 

Části letounu Lt. Kriega vyzdvižené v r. 1999 LHS Vyškov

   

 

   

 

   

4. srpna 2013 bylo místo znovu odkryto, tentokrát členy Leteckého muzea v Suchdole nad Odrou. Během jednodenní akce byly nalezeny části, které byly v roce 1999 "Vyškováky" přehlédnuty. Mezi nejzajímavější nálezy patří zaměřovač REVI 16, část kýlové plochy s výrobním číslem letadla a vrtulový náboj.

   

 

   

 

   

 

   

V tento den byl také usazen základní kámen budoucího pomníku nedaleko místa dopadu. Ke slavnostnímu odhalení pak došlo 14. prosince 2014. Trosky letounu jsou dnes vystaveny v trvalé expozici Leteckého muzea Suchdol.

 

   

 

Zdroje:

Letecké Muzeum Suchdol nad Odrou

LHS Vyškov

Kniha "Vzpomínky na neznámé letce" - autor Jan Mahr 2011

 Pavel Krejčí 6.2016