Vickers Wellington Mk.X   LP 204

 

150. Bomber Squadron,205 BG.  RAF

 

F/Sgt.Frederick Ellis Palmer +4 /KIA/

 

Němčičky okr. Znojmo   22.7.1944

 

 

 Bokorys letounu Wellington LP 204/převzat z knihy J. Mahra Vzpomínky na neznámé letce-se souhlasem autora/

 

 

 

 Během útoku na pardubickou rafinerii David Fanto v noci z 21. na 22. července přišla 205. Bomb Group RAF celkem o tři letouny typu Wellington. Dva se zřítily na jižní Moravě, jeden nouzově přistál u Pardubic. Celkově tato skupina přišla o šest bombardérů cíl přitom nezasáhla ani jedna bomba, akci lze tedy nazvat fiaskem.

Jedním z letounů, které tato bombardovací skupina ztratila byl Wellington Mk. X, sériového čísla LP 204 s označením "L". Stroj byl napaden německým nočním stíhačem jižně od Jihlavy a byl těžce poškozen. Došlo k požáru po kterém se posádka snažila o nouzové přistání. Letoun dopadl asi 1,5 kilometru východně od obce Němčičky. Krátce po dopadu explodovala jedna z pum na palubě a rozmetala části stroje do širokého okolí. Posádka na místě zahynula. Místo bylo střeženo četnictvem a tři dny po havárii byly zbytky stroje uklizeny německými vojáky. Ostatky pěti padlých letců byly převezeny Němci na znojemský městský hřbitov kde 26. 7. 1944 došlo k pohřbu. Identifikováni byli pouze tři z letců. F/Sgt. Palmer, F/Sgt. Jones a Sgt. Owen. V roce 1947 byli letci převezeni ze Znojma do Prahy-Olšan, kde odpočívají dodnes.

V roce 1990 byl obcemi Mikulovice a Němčičky odhalen pomník, který připomíná tragickou událost z léta 1944. Pomník se nachází několik set metrů od místa havárie.

O události detailně pojednává kniha Jana Mahra "Vzpomínky na neznámé letce" /2011/

 

   

 

 Fragmenty nalezené na místě havárie v roce 2013. Velké množtví drobných se nachází na místě dopadu i naházené v nedaleké rokli.

Části geodetické konstrukce Části geodetické konstrukce
 

 

Detail konstrukce Struktura trupu letounu Wellington-muzeum Duxford
   
   
   
   

 

 

Pavel Krejčí 10.2014