Heinkel He 111H-20  W.Nr. 700271

 

II./ Kampfgeschwader /KG/ 27

 

Bavorov okr. Strakonice 23.3.1944

 

 

 Ilustrační kresba He 111H-20

 

 

 

O velké pozvižení se ve čtvrtek 23. března 1944 v Bavorově na Strakonicku  postaral německý letoun, který se zde  zřítil. O události se zmiňuje několik dobových záznamů, v Bavorově dodnes /2016/ žije několik pamětníků, kteří si událost živě pamatují. Letadlo přiletělo z východního směru kolem 21. hodiny. Na východním břehu řeky Blanice přerazilo několik vzrostlých stromů a  dopadlo na jez. Podle pamětnice, která dodnes žije v domku jen několik desítek metrů od místa události se letadlo od jezu odrazilo a trosky se rozlétly po louce u sportovního hřiště. Kormidla stroje zůstaly ležet v řece, nejdále dolétly motory - až před  vrata statku, asi 150 metrů od místa nárazu. Posádka nebyla v troskách nalezena, předpokládalo se tedy, že letoun opustila někde v blízkosti Bavorova. Místo ještě v noci zajistila německá armáda, hned druhý den začaly úklidové práce, které trvaly několik dní.

Po identitě stroje v minulosti pátral Jan Vladař. Ten dohledal rukou psaný koncept telefonického hlášení Četnické stanice Bavorov na Okresní velitelství četnictva v Písku z 23.3.44 ze 22 hod. "... kolem 21 hodiny se na sportovní hřiště zřítilo německé letadlo č. 700271. Letadlo bylo úplně zničeno, zadní část zůstala v řece Blanici....Posádka dosud nebyly nalezena."

Četníci nepochybně zaznamenali výrobní číslo, které se nacházelo na kýlové ploše letounu. To odpovídá typu He 111 verze H-20. Do toho zapadá událost ze stejného dne, zaznamenaná ve 20:20 hodin u 200 km vzdálených Boskovic. Dle četnického hlášení, které dohledal rovněž Jan Vladař, vyskočila v tuto dobu nad obcí Obora posádka bombardéru HE 111 letící ze Lvova. Příčinou byla ztráta orientace ve tmě a tenčící se zásoba paliva. Zde je zaznamenáno trupové označení 1G+GP, které určuje příslušnost stroje ke KG27. Pětičlenná posádka se zachránila na padácích.

Vše do sebe zapadá, až na jeden fakt. Podle německého vojenského archivu je letoun He 111H-20 W.Nr. 700271 veden jako nezvěstný po bojové akci jednotky KG 27 na Ukrajině  a to až od 26. března 1944. Je tedy otázkou, jestli se omylu dopustili četníci a zaznamenali číslo letounu špatně, nebo je chyba v německých záznamech a 26.3.1944 byl na Ukrajině ztracen jiný letoun.

V prostoru jezu i bývalého hřiště v minulosti proběhly rozsáhlé terénní úpravy, takže jakékoliv stopy po havárii již není možno dohledat.

 

 Místo, kde letoun narazil do splavu, pohled směrem, odkud neřízený stroj přilétl.

 

 

Trosky letounu se rozlétly směrem k dnešnímu koupališti.

 

Aktualizace 6.11.2018

 Pan Tomáš Nohejl mi poskytnul dvě raritní fotografie této události. Na horním snímku je zřetelné výrobní číslo stroje, které přesně odpovídá hlášení četnické stanice Bavorov. Za oba snímky patří p. Nohejlovi velký dík!

 

 

 

 

 

Fragment letadla nalezený poblíž místa havárie.

   

 

 

Pavel Krejčí 8.2016, 11.2018