Messerschmitt Bf 109G-14   W.Nr. 781308

 

10./ Jagdgeschwader/JG/ 4

 

Lt. Hans-Helmut Linck

 

Hraničná okr. Cheb 11.9.1944

 

 

 Model letounu Bf 109 Lt. Lincka vydala v r. 2014 v měřítku 1/48 firma Eduard. Rekonstrukce podoby letounu se opírá o fotografie jiných strojů z produkce Mtt. Regensburg z tohoto období. Podle výzkumu letouny nenesly identifikační pruhy  ani znak jednotky JG 4. Trámové kříže na trupu a na horní straně křídla byly zamalovány. Důvod tohoto opatření není znám, je možné , že šlo o snahu odstranit dobře viditelné prvky kamufláže kvůli lepšímu maskování.

Kráter po dopadu letounu Lt. Lincka jižně od obce Hraničná na Chebsku. /2016/

 

 

Dne 11.9. 1944 došlo k mohutnému náletu americké 8. letecké armády na cíle v Německu. Během letu k cíli se část bombardovacího svazu dostala nad našim územím do potyčky se stíhači II. a III. Gruppe stíhací eskadry JG 4. Došlo k souboji, který přinesl na obou stranách těžké ztráty. Většina letadel dopadla v okolí městyse Kovářská, další stroje se zřítily už na území Německa.

Lt. Hans-Helmut Linck byl jedním z letců, kteří byli ten den vysláni do boje. Příslušník 10. Staffel JG odstartoval  před polednem se svojí Bf 109G-14 z letiště Alteno. Po startu celá 10. Staffel přešla do sevřené formace a utvořila útočný klín. Během letu se do sestavy připojovaly další útvary a celá stíhací formace byla naváděna pozemní kontrolou na americký svaz. Po prvním kontaktu s americkým svazem začaly na německou sestavu  útočit Mustangy. Během manévrování své skupiny ve výšce přes devět kilometrů do letounu Lt. Lincka zezadu narazila "stodevítka" Ogfr. Jütze, který letěl jako Linckova dvojka. Letoun Lt. Lincka přešel okamžitě do vývrtky. Přes snahu pilota vývrtku vybrat se mu to nepodařilo a tak ve výšce 4000 metrů stroj opustil.  Pilot, ač zraněn, seskok přežil. Německými vojáky byl odvezen nejprve k místu dopadu svého letounu. Jak později vzpomínal, kromě kráteru, spálených stromů okolo, ohořelých trosek a vybuchující munice z jeho "černé 4" nic nezbylo. Vzal si jeden kousek plechu na památku a poté byl převezen do lazaretu v Chebu.

Po návratu k jednotce se dozvěděl, že Ogfr. Jütze kolize letadel hodně vzala. Chtěl svoji chybu napravit, hned dalšího dne ale padl.

 

Místo dopadu letounu Lt. Lincka bylo nalezeno koncem devadesátých let. Dnes se zde nacházejí pouze drobné fragmenty.

Ciferník otáčkoměru /P. Hruška/

 

   
Fragment motoru? Část turbodmychadla

 

 

 Spona uchycení kyslíkových lahví

 

 

Menší expozice nalazených fragmentů se nachází v muzeu v obci Kovářská

   

 

Zdroje: M.Veselý "Hvězdy nad Krušnohořím"  Naše Vojsko 2005

           Webové stránky Muzea letecké bitvy 11.9. 1944

Za pomoc děkuji Petrovi a Tomášovi               

                                                                                                                                                                          Pavel Krejčí 10.2016