Iljušin Il-2m3  

 

91. gard. pluk, 4. gard. divize

 

Ivanovice na Hané okr. Vyškov, 29.4.1945

 

 

 Ilustrační obrázek

 

 

 29.dubna 1945 byl při útoku na pozemní cíle zasažen "Šturmovik" od 91. pluku 4. gardové divize. Pilot, ppor. Korobov se zachránil na padáku. Přistál na území mezi frontou a během několika dní se vrátil k jednotce. Palubní střelec V. Spiridonov rovněž vyskočil. Jeho padák se však zachytil za kormidla letounu a ten stáhl nebohého střelce s sebou. Letoun dopadl asi 1 km západně od Ivanovic na Hané. Při dopadu se zaryl do země a shořel. Střelec byl zřejmě nejprve pohřben v Ivanovicích, později exhumován a převezen na hřbitov Rudé armády v Brně.

 V r. 1979 bylo místo dopadu letounu nalezeno týmem, který působil při časopisu Zápisník a lidmi z Vyškovského spolku. Díky spolupráci s Alexandrem Kondrašovem, korespondentem Tassu /pro později narozené-Tisková Agentura Sovětského Svazu/, byla zjištěna identita posádky. Průběh akce, při níž byly vyzvednuty trosky tohoto stroje byl popsán v Zápisníku č. 6 v r. 1980.

 

 

 

 

 Křížek nedaleko místa dopadu zmíněný v článku Z´80

 V čláku je zmínka o tom, že se tehdejšímu týmu nepodařilo z technických důvodů vyzdvihnout motor a ten tak čeká na další generace hledačů letadel. Tím byl nakonec Václav Remeš, který v roce 2013 místo znovu zaměřil a spolu s drobnými fragmenty motor vyzdvihl.

 

   

 

   

 

   
Motor po očištění Výrobní číslo motoru

 

   
Torzo nožního řízení Osmi-denní palubní hodiny

 

 

27.4.2014 byl za přítomnosti konzula a atašé Ruské federace odhalen pomník zahynulému střelci. Pravoslavný kříž s pamětní tabulkou nechal vyrobit a osadil na místě Václav Remeš /uprostřed/

 

Fotografie: V. Remeš, www.sbirani.cz. Za scany Zápisníku děkuji Pavlovi z Pardubic.

Pavel Krejčí 11.2016