Messerschmitt ME 262 A-1a Schwalbe 

 

7. Kg (J) 6

 

Uffz Günter Blütchen

 

Koštov, okr Ustí nad Labem 2.4.1945

 

 

 

Dne 2. dubna 1945 se v prudkém svahu nad obcí Koštov zřítil letoun ME 262 A-1a jednotky KG(J)6 , který pilotoval  mladý, teprve 22-letý pilot Uffz. Günter Blütchen. Na letounu,který odstartoval k cvičnému letu z letiště Praha-Ruzyně zřejmě vznikla technická závada, dle svědků se z motoru letadla valil černý dým. Letadlo narazilo do lesa nad obcí v 17:45, vybuchlo a bylo zcela zničeno. Trosky byly rozmetány do širokého okolí, pilot na místě zahynul.

Místo havárie je velmi dobře známé, o to však hůř je přístupné. Nachází se ve velmi prudkém svahu a k tomu dostat se tam, je potřeba dobrá fyzická kondice. Místo jsem poprvé hledal v roce 2007. Tehdy, po rozhovoru s místními chataři jsem byl nasměrován nepřesně a tak jsem několik dní hledal v nesprávné části svahu marně. Nakonec se mi povedlo "ukecat" matadora letecké archeologie Karla"Otto"Nováka se Severočeského leteckého archivu a na místo jsme se vypravili společně. Karel nezklamal,a přestože na místě několik let nebyl, projevil dobrý orientační smysl a přes svoje by-passy dokázal místo najít /nebo to našel jeho čtyřnohý Benito?/.

V místě havárie se dle místních usedlíků ještě v osmdesátých letech nacházelo velké množství rozměrných trosek, dokonce i velká část křídla. V polovině osmdesátých let bohužel někoho napadlo udělat v lese pořádek a velké množství trosek bylo sneseno do Koštova. Škoda, že se nezachovaly aspoň fotky které jeden z místních tehdy udělal...

     

 

     
          Zbytky motoru JUMO 004 Závěs vztlakových klapek Část pneumatiky hlavního podvozku
 

 
 
                   Okrajový oblouk výškovky                  Krytka ze spodku křídla              Pitotova trubice
 
 

 
   Ovladač BG 25 Ovladač BG 25 z místa havárie   Umístění BG 25 v kokpitu

 

 
 
Instruktážní štítek z podvozku Kus trimu příčného řízení  
     
                          Část kyslíkového přístroje z Koštova Kyslíkový přístroj
   

 

Část kyslíkového přístroje z Koštova Kyslíkový přístroj
   

 

 Za bokorys děkuji Janu Vladařovi a JaPo.

Tématu akcí jednotek KG(J) se věnuje publikace "Messerschmitt Me 262s of KG and KG(J) units.  JaPo 2010

Pavel Krejčí 12.2013