Iljušin Il-2  

 

208. bitevní pluk, 8. letecká armáda

 

strš. Isaj Iljič Tabačnikov +

 

Litovel - Komárov, okr. Olomouc   7.5.1945

 

 Il-2 -Ilustr. obrázek

 

 

 

7. května 1945, na samém sklonku 2. sv. války v Evropě, se na západním okraji Litovle zřítil sovětský bitevní letoun Il-2.  Letoun byl sestřelen ustupujícími německými vojsky, na které útočil. Zatímco pilot letounu vyskočil na padáku, střelec letoun neopustil. Byl smrtelně zasažen buď již ve vzduchu, nebo těžce zraněn, a  zahynul až při nárazu na zem. V r. 1948 byl místními občany na místě dopadu postaven pomník. Okolí místa havárie bylo v průběhu dalších desetiletí upraveno a je zde vrstva navážky. Vyrostla zde rozsáhlá zahrádkářská kolonie, nicméně pomník se zachoval na původním místě dodnes.

 

 

 

O nehodu se v minulosti zajímal Radovan Frait. Podařilo se mu zaznamenat několik vzpomínek na tehdejší událost. /Díky Radku!/

 

V posledních dvou dnech došlo v našem městě k tragickým nehodám. V úterý 8. května při osvobozování města ruskou armádou bylo sestřeleno Němci na lukách za Komárovem ruské letadlo a  přitom zahynul  22. letý pilot sovětského  letectva Isaj Iljič Tabačnikov.
                                                                                                                                                     (Karel Sedlák: Kronika města Litovle, zápis za rok 1945) 

 

 ...tentýž den bylo nad Litovlí sestřeleno sovětské letadlo, jeden z letců vyskočil s padákem a jeho osud není  známý. Říkalo se, že se dostal podél Moravy do Březové a zde v nějakém bunkru  zůstal do příchodu Rudé armády. Ta jej pak prý zraněného a  s popáleninami odvezla do vojenské  nemocnice. Přes pozdější pátrání se to však nepodařilo ověřit. Druhá verze, která je tradovaná mezi lidmi je,  že se přeživší letec ukrýval v nedaleké obci Tři Dvory. Mezi lidmi se toho hodně napovídá, ale ověřené a zaručené informace to nejsou.
  Pilot Isaj Iljič Tabačnikov zahynul v troskách letadla u Komárova. V letech 1955  a 1975  psalo město  do jeho  údajného bydliště  Kremenčug na Ukrajině, v odpovědi se  však uvádí, že občan  tohoto jména tam není  znám. Pohřben byl později na hřbitově sovětské armády v  Olomouci ve zvláštním hrobě. V místech kde se letadlo zřítilo vybudoval MNV roku 1948 památník.
                                                                                                                                                                     (Lubomír Šik: Litovelské paměti. Litovel 1994). 


Z radniční věže naskýtá se vzrušující pohled. Mimo malý výsek k  západu všude viděti ve  vesnicích požáry. Po státní silnici se valí německá vojska  na zmateném ústupu. Jsou ustavičně napadána sovětskými letci. Ze dvou letadel, která se před polednem objevila nízko  nad městem, jest jedno sestřeleno. Zřítilo se v plamenech nedaleko za Komárovem. V troskách zahynul sovětský pilot Isaj Iljič Tabačnikov. Pozorovatel použil padáku, a  přestože byl německými vojáky ostřelován, zachránil se a prchl směrem k Šargounu.
                                                                                                                                                                                                      (vzpomínka pamětníka) 

 

 Zdroj: forum "Hloubkaři" - příspěvek J. Mahr,  Radovan Frait.

 

Pavel Krejčí 12.2016