C-5 /Zlin-26/   výr. č. 46

 

Let. učiliště Prostějov - 1.lšp Olomouc

 

Olomouc    10.4.1951

 

 

 Dobový snímek letounu C-5

 

Letecký snímek letiště Olomouc s vyznačeným místem dopadu

 

 

 

"Cé pětka" se během pár minut po dopadu  změnila v ohořelou změť trubek

 

 

K tragické nehodě došlo 10. dubna 1951 u 1. leteckého školního pluku v Olomouci.  Zkušený instruktor strš. Jiří Motyčka a jeho žák Vladimír Vondruška odstartovali s letounem C-5 spíše známým pod civilním označením Z-26 Trenér.

 

 O tom, že instruktor Jiří Motyčka byl velmi zkušeným pilotem svědčí jeho letový zápisník. Létal všechny výkonné stroje včetně S-199 a S-89 Spitfire.

 

Rutinní nácvik startu a přistání se změnil v tragédii ve výšce asi 70 metrů. Motor letounu začal silně třást a ztratil výkon. Žák zřejmě nezareagoval včas a instruktor "zaspal". Namísto potlačení a přistání do terénu, se přetažený letoun bez rychlosti ve vzduchu zastavil a v levé spirále zřítil. Posádka zřejmě dopad přežila,  došlo ale k požáru a následnému výbuchu letadla, které se během chvíle proměnilo v ohořelý trubkový vrak.

Během technického ohledání trosek při vyšetřování se zjistilo, že došlo k neobvyklé závadě. Jedna ze svíček se vibracemi vyšroubovala. Tím došlo ke ztrátě výkonu motoru. Nezvládnutí nouzové situace bylo pak bezprostřední příčinou nehody. Událost byla o  to tragičtější a zbytečná proto, že všude kolem byla spousta vhodných ploch pro nouzové přistání.

 

Protokol technickém ohledání vraku letounu

 

 

 

 

Takto uzavřený zápisník letů  si nepřeje žádný pilot...

 

Prameny: Vyšetřovací spis VUA Praha, fond Velitelství letectva 1951

 

Pavel Krejčí 1.2017