Bücker Bü 131 Jungmann     W.Nr. 658

 

FFS A/B 32

 

Flg. Adolf Altmann + ?

 

Seč okr. Chrudim  1.11.1941

 

 

 Bü 131 od Luftkriegsschule 7 v Tulln

 

 

Místo nehody letounu Bü 131 ve vodní nádrži Seč v r. 1941  /2016/

 

 

Četnická stanice Seč okr. Chrudim dne 2. 11.1941 hlásí Zemskému četnickému velitelství v Praze:

 

Hlásím, že dne 1. listopadu 1941 o 16:30 spadlo do nádrže údolní přehrady u Seče okr. Chrudim, jedno cvičné letadlo/ dvojplošník/ říšské branné moci.

Letadlo se okamžitě potopilo a dvoučlenná osádka utonula.

Podle výpovědi svědků, létala dne 1.11.1941 odpoledne nad hladinou údolní přehrady 3 dvojplošná letadla a prováděla cviky. Jedno z letadel sneslo se příliš nízko, asi 2 metry nad vodní hladinu. Letělo od hráze přehrady podél břehu směrem k západu. V jednom místě vybíhá ze břehu skalnatý výběžek. Tento výběžek zpozoroval pilot asi příliš pozdě. Aby nenarazil na skálu, stočil pilot letadlo a pravým křídlem zachytil o hladinu vody. Nárazem se letadlo převrátilo, vrtulí kolmo na hladinu a po několika vteřinách kleslo pod vodu. Voda v těchto místech je přes 20 metrů hluboká. Po nehodě vypravil se hrázný přehrady Antonín Sýkora ze Seče č.p. 166 s loďkou na místo, kde letadlo spadlo. Z letců se nikdo na hladině vody neobjevil, takže záchrana nebyla možná. 

K místu dostavili se důstojníci letecké zbraně z Pardubic, vyslechli svědky a hráznému nařídili vypuštění takového množství vody, dokud se letadlo neobjeví. Práce a odvezení utonulé posádky provede správa letiště.

O nehodě telefonicky vyrozuměny: Německá správa letiště a Gestapo Pardubice a okresní četnické velitelství Chrudim.

Písemné hlášení předloženo: Oberlandrát, Gestapo a Kripo Pardubice, VČO, OČV a okresní úřad Chrudim.

 

 Četnické hlášení o události ze dne 2.11.1941

 

Sečská přehrada, zdá se, létající aparáty přitahuje. 7.7.1988 došlo nedaleko místa havárie Bückeru ke katastrofě vrtulníku Mi-2. Stroj č. 8941 zachytil během letecké nekázně listy rotoru o vodní hladinu a potopil se. Tato událost bude později rovněž rozebrána na tomto webu.

 

Prameny: webové stránky vrtulnik.cz

              Pavel Krejčí 1.2017