K-68 /Piper Cub/   44-80160

 

IV-01

 

Špačince okr. Trnava   13.8.1953

 

 

Gejza /vlevo/ a Pišta /uprostřed/ . Za nimi Piper, kterého ožralí letci roztřískali u Trnavy /snímek je samozřejmě pouze ilustrační/

 

 

 

 

Letecké nehody, to jsou příběhy vesměs vážného charakteru, tak nyní jeden případ pro odlehčení...

 

Příběh by mohl znít asi takto: Milé děti, bylo nebylo...Kdysi dávno, za sedmero horami...žili, byli dva vojáci. Jmenovali se Gejza a Pišta... Gejza byl pilot, jeho kamarád Pišta provianťák. Jednoho dne dostal Gejza s Pištou rozkaz letět se starým, unaveným Pajprem z Piešťan do Malacek  a zpět. Do Malacek doletěli napoledne. Bylo horko, taky byl srpen, oba dostali hlad a žízeň...inu, zašli do reštaurácie Tatra.  A oni se vám tam, milé děti, nakonec tak strašně ožrali! V pozdním odpoledni přijeli zpět na letiště. Gejza nahodil motor dotankovaného Pajpra, na letovou kontrolu houkl " Keby sme nedoleteli, hladajte ma v Karpatoch!" a odstartoval. Při startu Gejza , pravda, neudržel směr a  málem pobořil hangár. Pak se mu ale zase začalo dařit a nějak, ani sám neví jak, s podřimujícím Pištou, přeletěl Malé Karpaty... Náhle se před letadlem objevil kostelík v jakési malé obci, a tu se v Gejzovi probudil instinkt bojového letce. Nízkým náletem zaútočil s nebohým trubko-hadrovým Piperem na budovu svatostánku a předstíral, že na tu zpátečnickou budovu hází bomby. Pámbů ale je, viděl to a Gejzu potrestal. Hadrák zachytil o větve stromů a poroučel se k zemi...přímo mezi hroby vedle kostela. Při dopadu složil krovky, Gejzovi i Pištovi se zajiskřilo před očima...Už tedy neviděli soudruha / ano, v protokolu  se opravdu uvádí soudruha! :-) / faráře, který vyběhl ze sakristie, sepjal ruce k nebesům a začal poskytovat první pomoc. Co z toho děti za poučení plyne? Až budete velcí a budete lítat s ultralajtama, tak  při lítání nechlastejte a neútočte na kostely!

Druhý den v nemocnici - z vyšetřovacího protokolu:

Otázka vyšetřovatele: "Kdo vám dal rozkaz k letu?"   Gejza -"Neviem"

Otázka: " Bol ste v Malackách?"   Gejza: "Nebol! " Uvažuje ďalej, že niekdě bol, dal si nejaké rumy a obedoval

Otázka: "Robil ste nálety?"  Gejza: "Žiadne som nerobil, motor vynechával!"

Otázka: "Ako došlo ku katastrófe?" Gejza: ???     V protokolu uvedeno- "Nepamätá sa na nič a to čo vie sa dozveděl v nemocnici."

Otázka: " Nemátě už nič k podotknutiu?"   Gejza: "Neviem, myslím, že som letel na C-3"

A ještě Pišta:

Vyšetřovatel: "Ako došlo ku katastrófe?"  Pišta: " Pred dobou havárie si nač nespomínam"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 prameny: VUA Praha fond Velitelství letectva 1953

 

 

Pavel Krejčí 1.2017