MiG-15   výrobní č. 141155

 

17. stíhací letecký pluk - Hradčany

 

pilot npor. Bedřich Vařák

 

 Okna u Doks, okr. Česká Lípa 27.4.1959

 

 

 

 

 

 

 Konec padesátých let byl u našeho letectva ve znamení intenzivního provozu velkého množství nové, proudové techniky a zavádění nových typů letadel. Stejně tak intenzivně jako se létalo, se ovšem čs. letectvu dařilo vyrábět díry v zemi. Příčiny byly různé, převážně se jednalo chyby které by se daly označit za "lidský faktor", tedy chyba pilota,  vyskytovaly se ale i havárie z technických příčin.

 

Bedřich Vařák během svého  působení v Piešťanech

 

ppor. Bedřich Vařák, pilot MiG-15, letiště Hradčany- Mimoň

/za obě fotografie děkuji p. Milanu Vařákovi/

 

Jedna z nehod zaviněná selháním stroje se stala v dubnu 1959. 27. 4. odstartoval npor. Bedřich Vařák v 08.45 na úkol č. 123 OBPSL. Po průletu přes dálnou ve výšce 9 000 metrů se zařazoval smyčkou doprava do skupiny na výšce 11000 metrů. Byl poněkud rychlejší, proto použil brzdících štítků. Po zařazení do formace zjistil, že "brzdy" nejdou zavřít. Při kontrole palubních přístrojů zpozoroval, že tlak v hydraulice a servořízení je na nule. Situaci ohlásil a dostal pokyn vrátit se zpět na letiště. Během sestupu přestal pracovat rovněž generátor. Pilot pokračoval v přístrojovém přiblížení, ale ARK ve výšce 6000 metrů rovněž přestal pracovat. Chtěl situaci ohlásit, ale po zmáčknutí knoflíku vysílače  zjistil, že vysadilo i rádio. Během klesání v  oblačnosti "odešel" z důvodu vybití palubní baterie i umělý horizont. Pilot ztratil přehled o poloze stroje, rychlost začala rapidně narůstat. Npor. Vařákovi se podařilo převést letoun do stoupání a po opadnutí rychlosti na 350km/hod provedl katapultáž. Pilot dopadl nezraněn východně od Máchova jezera v blízkosti silnice Doksy-Mimoň. Neřízený letoun se střemhlav zřítil na pole u obce Okna nedaleko Doks. Stroj se zaryl do země u cesty k tzv. Holotově stodole a vybuchl. Kráter byl hluboký 3 metry a měl průměr cca 7 metrů.

 

 

Trosky stroje se rozlétly po širokém okolí. Místo jsme našli s Tomášem Loudou  na základě fotografií z vyšetřovacího spisu. Vzhledem k tomu, že půda byla v prosinci 2016 už promrzlá, ani jsme se nepokoušeli signály zaměřené detektorem z pole rubat. Pár úlomků z povrchu na památku a fotografie pro web nám pro tentokrát stačily.

 

1959 2016
   

 

   

 

 

   

 

 Prameny:  Vyšetřovací spis z VUA Praha, r. 1959

 

Pavel Krejčí 2.2017