Aero A-11.77

 

7.letka /2.letecký pluk

 

svob. pil. žák  Pospíšil Josef +

 

des. asp. pil. žák Černý Štěpán +

 

Velké Pavlovice okr. Břeclav    3.8.1931

 

 

 

 

 

svob. pil. žák  Pospíšil Josef

 

des. asp. pil. žák Černý Štěpán

 Posádka letounu Aero A-11 nacvičovala v prostoru Hodonín-Klobouky spolupráci s  jezdeckým plukem 7. Po ukončení nácviku se pozorovatel  des. abs. pil.l. Štěpán Černý rozhodl podívat na dům svých rodičů. Pravděpodobně po dohodě  s pilotem letounu svob. Pospíšilem připnul zadní nouzové řízení a z výše 30-40m prováděl nad severní částí Velkých Pavlovic nálety a ostré zatáčky až do výšky 15metrů nad zemí. Při jednom z náletů přivřel plyn a volal dolů na pozdrav. Poté provedl ostrou stoupavou zatáčku, při které došlo k vysazení motoru. Letadlo se vzepjalo, ztratilo rychlost a dopadlo do zahrady za domem. Posádka nestačila vypnout zapalování a zastavit přívod paliva. Ihned po nárazu došlo k výbuchu a požáru, který dokonal dílo zkázy.

 

3.8.1931

 

 4.2017

 

   

 

 

Vyšetřovací komise neměla těžkou práci- příčina byla zcela jasná- letecká nekázeň spojená s nezvládnutím pilotáže. Těla letců byly odvezena do márnice ve Velkých Pavlovicích. Desátník asp. Černý má na hřbitově v rodné obci dodnes monumentální pomník.

 

 

 

 

 

 

Drak letounu, který byl převzat v r. 1928 měl nalétáno 277 hodin, motor Walter IV výr. č. 4018 měl "naběháno" 401 hodin.

 

Prameny:

vyšetřovací spis z fondu VUA Praha /via J. Kaše a P. Lukeš/

 

Pavel Krejčí 5.2017