Arado Ar 96       W.Nr. 450673

 

Flugzeugwerke Avia-Čakovice

 

Rajnochovice okr. Kroměříž  11.10.1944

 

 

Stroje  Arado Ar 96 vyrobené v pražském závodu Avia Čakovice.

 

 

11.10.1944 došlo v kopcovitém terénu nad obcí Rajnochovice k havárii letounu Ar 96B. Havárie německých letadel byly ve válečných letech poměrně časté, tato je ovšem vyjímečná. Letoun výrobního čísla 450673 byl vyroben a zalétán v závodu Avia Čakovice a připravován k předání do služeb Luftwaffe. Stroje se 11. listopadu odpoledne zmocnili dva zaměstnanci závodu Avia. 28-letý Josef Kužela, který pracoval v Avii jako konstruktér a pomocník zalétavacích pilotů, spolu s 20-ti letým Jiřím Matičkou odstartovali, a snažili se uletět na Slovensko. Zde se zřejmě chtěli připojit ke Slovenskému národnímu povstání, které vypuklo koncem srpna 1944. Letoun se během úletu dostal do prostoru Hostýnsko-vsetínské pahorkatiny. Zde v malé výšce zachytil v blízkosti Rajnochovic o hřeben kopce a zřítil se do lesa. Trosky letadla začaly hořet, J.Kužela při nehodě zahynul. Zraněného Jiřího Matičku vyprostili lesní dělníci, kteří pracovali nedaleko a havárii zaznamenali. Vzhledem k závažnosti události byl J. Matička převezen do Brna. Zde byl vězněn v Kounicových kolejích, poté byl převezen do Prahy k dalším výslechům. Život mu údajně zachránilo tvrzení, že jej J. Kužela v podstatě v letadle unesl. Přesto byl uvězněn v Terezínské Malé pevnosti až do konce války. Gestapo ale tvrdě zúčtovalo s rodinným okolím obou aktérů. Zatčena byly  manželka, matka a čtyři sestry J. Kužely a matka, sestra, nevlastní otec a bratr J. Matičky. Všichni, kromě sestry J. Matičky, Vlasty Tiché byli v Terezíně popraveni.

V Národním Archivu ve fondu Úřadu říšského protektora se zachoval " Morgenmeldung" k této události:

Flugzeugabsturz

11.10., 17.30 Uhr: Luftwaffenschulflugzeug Arado 96 GNSS im Walde bei Reinochowitz, Bez. Mähr-Weisskirchen. Ursache unbekannt. Insassen, zwei Zivilangestellte der Flugzeugwerke Avia in Tschakowitz, Bez. Prag, entwendenten Flugzeug und wollten zu den Banditen in die Slowakei. Flugzeugführer (28-jähr.-Prot.-Angeh. Josef Kuzela) tot, 2. Insasse (20-jähr.-Prot.-Angeh. Georg Maticka) schwer verletzt.

 

Poblíž místa nehody letounu byl postaven pomník, který připomíná J. Kuželu, který při události zahynul.

   

 

 Na místě nehody se dají dodnes najít drobné fragmenty Arada

   
  Plech z motorového prostoru

 

   
Slitek kovu svědčí o požáru letounu Hmotové vyvážení kormidla

 

Prameny:

-diskusní forum "Hloubkaři" -hloubkari.cz

-Národní archiv Praha, fond Úřad říšského protektora, BdO Ia 1939-1945, Morgenmeldungen September - Oktober 1944- via M. Plavec

 

Pavel Krejčí 6.2017