Douglas C-47A Skytrain   42-23368

 

11.Troop Carrier Squadron,  60.TCG

 

Krásné Údolí  okr. Karlovy Vary   22.4.1947

 

 

Téměř neznámá havárie letounu C-47 amerického transportního letectva se odehrála 22. dubna 1947 nedaleko obce Krásné Údolí na Karlovarsku. Místní obyvatelé viděli dvoumotorové vojenské letadlo, které přistálo na poli směrem na Útvinu. Při přistání došlo k poškození přední části trupu a motorových krytů, jinak se letadlo zdálo nepoškozené. Poté, co místní obyvatelé k letadlu přiběhli, s překvapením zjistili, že na palubě nikdo není a letoun přistál bez posádky! Ta letoun opustila na padácích u Karlových Varů  poté, co kvůli navigačním problémům vylétala všechno palivo. Letoun dlouhou dobu zůstal na poli a protože byl neopravitelně poškozen, americké úřady jej odepsaly. Vrak byl následně přetažen k obci, kde se stal velkou atrakcí a byl pomalu obyvatelstvem rozebírán. Teprve 26.2.1948 dalo MNO souhlas k likvidaci. Vrak byl odprodán firmě Karel Lang, zámečnictví- instalace Toužim, kde byl využit jako zdroj materiálu.

 

Foto: p. Slabá /za zprostředkování fotografie a informace děkuji Liboru Šolínovi/

 

Zajímavostí jistě je, že právě tento letoun se 6. června 1944 účastnil Operace Overlord. Byl součástí 314. Transportní Skupiny, která vysazovala parašutisty 82. divize v Drop Zóně E.

 http://www.dday-overlord.com

Pavel Krejčí 6.2017

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizace 15.9.2017

 

Craig Fuller z AAIR Aviation Archaeological Investigation & Research z Phoenixu v Arizoně přispěl svojí troškou do mlýna a zaslal mi hlášení k nehodě výše uvedené "Dakoty".

Z hlášení vyplývají některá zajímavá fakta.

Posádka C-47 odstartovala z letiště v Mnichově k  nočnímu navigačnímu letu. Trať vedla z Mnichova přes Štrasburk, Mannheim a  Norimberk  zpět do Mnichova. Pilotem stroje byl Lt. Clifford B. Malloney, na palubě byl dále instruktor Lt. Guy C. Kellan, třetím pilotem a zároveň kapitánem letounu byl Lt. Henry D. Nix. Posádka letěla zvolenou trať dvakrát, během letu se, v rámci přezkoušení, za řízením střídala. Druhý oblet naplánované trati probíhal opačně, tedy z Mnichova směrem na  Norimberk. Během toho  došlo zhruba ve 23:20  k problému s radiokompasem. Posádce se nedařilo naladit radiomaják v Mnichově, ani jiné vysílače. Signály, které posádka přijímala byly nespolehlivé, posádce se podle nich  nepodařilo určit přesný kurz domů. Navigovala tedy výpočtem, nasadila kurz 050 stupňů, který ji měl přivést k Mnichovu. Po několika desítkách minut spatřili piloti pohoří, zřejmě Šumavu. V domnění, že jde o hranu bavorských Alp, nasadili kurz 013, po nějaké době opět 050. Mnichov stále nebyl v dohledu, bylo zřejmé, že nastala totální ztráta orientace. Po nějaké době spatřili velké město, kroužili nad ním a snažili se najít letiště, což se jim ale nepodařilo. Tím městem byla Praha, což ovšem posádka netušila. Bohužel, o bloudícím letadle nad Prahou nevěděl ani řídící na pražské Ruzyni, jinak by jistě zapnul dráhová světla a světelný maják. Palivo po několikahodinovém letu ubývalo, posádka stroje se znovu pokoušela naladit některý z radiomajáků v Bavorsku. Podařilo se zachytit čistý signál z majáku Rhein Main, takže nasadila kurz na západ. V 01:40 bylo jasné, že zbývá palivo na zhruba 20-25 minut letu. V 01:50 letci spatřili další neznámé  město. Tím byly Karlovy Vary. Po neuspěšném hledání letiště se posádka rozhodla vyskočit na padácích. Byl zapnut autopilot a všichni tři muži letoun opustili. Nikým neřízený letoun pak havaroval dvacet kilometrů jižně od Karlových Varů.

Vyšetřovací komise shledala za příčinu možnou poruchu radiokompasu, nesprávnou indikaci magnetického kompasu a některá procedurální pochybení. Posádka byla přezkoušena  z postupů pro noční navigační lety, všechny posádky pak absolvovaly dodatečné školení v navigaci. Byly vypracovány standartní postupy  /Standart Operational Procedures- SOP / pro případy ztráty orientace a přijmuta některá opatření pro lepší pozemní zabezpečení navigačních letů.

 

Hlášení o nehodě.  /AAIR Aviation Archaeological Investigation & Research/  Thanks a lot Craig!

 

 

 Pavel Krejčí 9.2017