MiG-21PF      "0303"

 

8. stíhací letecký pluk

 

Vřesina okr. Opava  30.8.1965

 

 

 

MiG-21PF 0303 na mě zatím jediném známém snímku /L+K /

 

Nedalo mi to, a tento elegantní stroj jsem si ve "čtvrtce" postavil...

 

 Pilot 8. slp mjr. Jan Mazálek prováděl přepad vzdušného cíle. Po přepadu pokračoval po trati Zvolen-Přerov ve výšce 12tis. metrů jako cíl. Před otočným bodem Přerov ucítil nezvyklý zápach v kabině, který ohlásil ŘL. Převedl letoun do klesání. Ve výšce asi 6000 metrů uslyšel ránu v letounu v prostoru za kabinou, současně vysadilo rádio.Během dalšího letu vysadilo ARK. Ve výšce asi 700 metrů pilot převedl letoun do horizontu a pokračoval v letu na letiště Opava- Zábřeh. Situace se zhoršovala, došlo k vysazení umělého horizontu a samovolnému naklánění letadla doprava. Při další kontrole mjr. Mazálek zjistil pokles v hydraulickém systému na "0".  Náhle došlo k prudkému náklonu letounu, pilot již na nic nečekal a provedl katapultáž. Letoun se zřítil do lesa v katastru obce Vřesina. Při nárazu vytvořil asi 4 metry hluboký kráter a vybuchl.

 

Zákres místa dopadu /VUA Praha/

 

Kráter, který letoun vyhloubil

Kormidla a zbytky motoru zříceného MiGu

 

Pilot přistál na padáku v obci Vřesina. Po katapultáži se mjr. Mazálek potýkal se zdravotními problémy, následovala dlouhodobá rekonvalescence. K létání se již nevrátil a pracoval jako ŘL na letišti Tuřany. O svých zážitcích z létání napsal knihu " Bylo-nebylo u letectva".

 

Jan Mazálek v kabině MiGu-15 /"Bylo-nebylo u letectva" Svět křídel 2008/

 

Výpověď pilota

 

Vyšetřovací spis- závěr komise

 

Místo dopadu jsem v r. 2016 navštívil s Aldou. Podařilo se nám najít několik zajímavých fragmentů z tohoto letounu. Mě nejvíc potěšil plech, na němž je  barvou napsáno trupové číslo letounu - "0303". Zřejmě se jedná o část odnímatelné krytky, na níž si technici poznačili, ke kterému stroji patří.

 

Kráter po dopadu v současnosti- rok 2016

 Prameny:

-vyšetřovací spis z fondu VUA Praha

-"Bylo-nebylo u letectva" Jan Mazálek, Svět Křídel 2008

-webové stránky " sbirani.cz"

-za pomoc děkuji Aldovi a rovněž P. Drahokoupilovi / fenomenální paměť - "Fotku 0303 najdeš v L+K 1967, na druhé straně obálky" - a byla tam! :-)

 

Pavel Krejčí 7.2017