Aero  Ab-111.99

 

1. letecký pluk  "TGM"

 

pilot:      des. Milota Karel

 

pozorovatel:     por. Šneberger František

 

Brandýs nad Labem-Vrábí           8.5.1931

 

Aero A-11. Bombardovací verze  Ab-111 používala výkonnější motor Breitfeld Daněk BD Perun IIa o výkonu 177 KW a lišila se několika drobnostmi. /Foto VUA/

 

 

 


 Posádka stroje prováděla během cvičení ve spolupráci s pěchotou bitevní nálet na kolonu, která se pohybovala po silnici na okraji Brandýsa nad Labem- Vrábí. Letoun dle svědků na zemi provedl tři zatáčky doleva nad kolonou, přičemž pozorovatel fotil kolonu fotokulometem. Pilot chtěl zřejmě usnadnit pozorovateli činnost, během zatáček stáhl plyn na volnoběh. Letoun vyklesával, při poslední zatáčce měl pouze 30 m nad terénem. Na zemi bylo zřetelně slyšet pozorovatele, jak na pilota zavolal "Hotovo!" . Po tomto zvolání pilot začal přidávat plyn a provedl zatáčku na opačnou stranu. Vlivem malé rychlosti a zřejmě i poryvu větru došlo k pádu do vývrtky. Letoun narazil do země pod úhlem asi 45 stupňů. Po nárazu nastal výbuch palivových nádrží a letoun byl pohlcen plameny. Posádka během havárie zahynula.

 

                                                         

                                                                    

                                                         desátník Milota Karel                                                       por. v záloze Šneberger František 

 

 

 

               

 

Zdálo se, že najít místo dopadu bude hračka. Stavení, zdi a komíny na starých fotografiích z VUA jsou dostatečně markantními body. Bohužel, jak jsem na místě zjistil, celé místo je kompletně přestavěno. Tam, kde kdysi bývalo pole, je dnes nádvoří místní fabriky. Podařilo se mi v obci najít několik pamětníků, kteří o havárii od svých rodičů slyšeli, naprostá většina obyvatel ale neměla o události nejmenší tušení.

 

 

Prameny:

-vyšetřovací spis z fondů VUA Praha /za zprostředkování děkuji J. Kašemu a P. Lukešovi/

 

Pavel Krejčí 8.2017