Aero-32   výr. č. 45 

 

1. letecký pluk TGM , 4. letka

 

pilot:  čet. p.p.l.  Weinschner Jindřich

 

pozorovatel:  čet. asp. Urban  František

 

Strakonice         13.3.1931

 

 Letoun Ap-32  zdroj: www.valka.cz

 

 

 

 

Posádka letounu Ap-32, pilot čet. Weinschner a pozorovatel čet. Urban  se dne 13. března 1931 odchýlila 100 km /!/ od plánované trasy letu a vydala nad Strakonice, kde žili rodiče pilota.

 

                       

                            pilot:  čet. p.p.l.  Weischner Jindřich                                                        pozorovatel:  čet. asp. Urban  František

 

Jak se téměř poeticky uvádí ve vyšetřovacím spise:

" ...posádka měla buď v úmyslu kroužiti nad městem, město máváním pozorovatele  pozdraviti a takovýmto způsobem upoutati pozornost krajanů na svoje neohrožné počínání v nepatrné výši nad městem..."

Ve spise je zmíněna i druhá varianta:

"...lze připustiti, že pilot, maje rodiče ve Strakonicích , mínil je navštíviti a proto mohl po okruzích nad městem nasazovati na přistání..."

Ať tak, či onak, letoun během nízké zatáčky zachytil o korunu vysoké lípy na vyvýšeném terénu. To jej zbrzdilo, letoun se stal neovladatelným a narazil do koruny další lípy, která tvořila alej u silnice. To jej strhlo k zemi, kde vrtulovým nábojem narazil do kmenu vedlejšího stromu. Došlo k porušení nádrží a následnému požáru. Následky byly velmi typické pro tehdejší dobu. Smrt posádky, zničení letounu požárem, pozdvižení místního obyvatelstva, několik článků v novinách, vojenský pohřeb a další pomník připomínající zbytečnou katastrofu.

 

Vyšetřovací spis /VUA Praha/

 

 

 

 

Místo havárie letounu se nachází na západním okraji města Strakonice.  Lipová alej kde k této události došlo je dnes ulice nesoucí název V Lipkách a směrem od Strakonic po její levé straně je tato dodnes existující lipová alej lemována areálem letiště Strakonice. Na místě dopadu stroje kde oba mladí letci zahynuli stojí dodnes pomníček připomínající jejich zbytečnou smrt. Původně byla deska kovová, nepřežila však nájezd nenechavců a skončila s velkou pravděpodobností ve sběrných surovinách. Naštěstí díky členům místního Aeroklubu Strakonice, kteří na vlastní náklady nechali zhotovit novou mramorovou je pomníček stále v důstojném stavu.

Místo události v r. 2017

 

 

 Prameny:

- vyšetřovací spis z fondu VUA Praha /za zprostředkování děkuji J. Kašemu a P. Lukešovi/

- web www.pomnikyletcu.cz

 

Pavel Krejčí 8.2017