Iljušin Il-2 Šturmovik    výr. č. 9760

 

130. gardový bitevní letecký pluk

 

5. letecká  armáda

 

pilot: ml. lejtnant V. F. Děrgačev

 

střelec: seržant N. A. Ponomarenko

 

Újezd okr. Zlín  30.3.1945

 

 Ilustrační kresba Il-2 Šturmovik

 

 

Louka u Újezda, na kterou se pokoušela posádka zasažené Il-2 přistát /r. 2017/

 

Hrana lesa, do které letoun ve velké rychlosti narazil

 

Pamětní kniha obce Újezd 1924-1955:

Na Veliký pátek dne 30.března 1945 zřítilo  se večer asi o sedmé hodině v lese zvaném Vítová v katastru obce ruské letadlo. Pilota doprovázeli dva členové posádky, z nichž jeden po přestřelce u slovenských hranic se zachránil seskokem. Pilot i pozorovatel při havárii zahynuli.Jsou to: ruský letec pilot Ponomarenko Nikolaj Aleksandrovič, narozen 1926 v SSSR a ruský letec pozorovatel Derkačov Vasilij Fedosejevič, narozen 1923. Dříve, než se na místo dostavily německé orgány, byla z letadla vymontována neporušená vysílačka, letcům odebrány osobní doklady, pistole, mapy, padáky a větší množství nábojů, benzín vypuštěn a také občany vybrán. Ráno zde ležel jen nepotřebný vrak.

Letci byli převezeni do zdejší márnice a dne 2.dubna 1945 pohřbeni ve společném hrobě.

Exhumace proběhla 28.února 1946 a společná rakev s ostatky obou letců byla za doprovodu hudby a účasti mnoha lidí převezena do Vizovic a odtud do Zlína. kde mají společný pomník.

 

 

Je otázkou, nakolik je zápis v pamětní knize přesný. Informace o třetím členu posádky, který vyskočil u slovenských hranic je téměř jistě  mylná. Rovněž tak je otázkou, zda se ze zničeného vraku stroje mohlo podařit vymontovat neporušenou radiostanici...Jinak ale zápis dává celkem přesný obrázek o tom, co se tehdy u obce Újezd stalo. Událostí se v minulosti intenzivně  zabýval místní historik, pan Dr. Ladislav Slámečka. Přes konzula RF v Brně V. Sibileva se panu Slámečkovi podařilo získat informace z Ústředního archivu ministerstva obrany Ruské federace.

Zde jsou informace a poznatky, o které se pan Slámečka pro tento web podělil:

Údaje zaslal dne 19. 9. 2005 Generální konzul Ruské federace z Brna, pan V. Sibilev - jak je obdržel jako výpis z knihy evidence nenávratných ztrát 130. gardového leteckého pluku, 7. gardové bitevní divize Rudé armády, které na mou žádost poskytl Ústřední archiv ministerstva obrany Ruské federace.

 
Pilot:
mladší lejtnant DERKAČOV Vasilij Fedoseevič, narozený roku 1926
narozený v Aktjubinskoj oblasti, Klučevij rajon, osada Černovodsk
matka: DERKAČOVA Agafija Michajlovna, žila  Kirgizské republice, Kalininskij rajon, vesnice Novonikolaevka.
 
Střelec: 
seržant PONOMARENKO Nikolaj Aleksandrovič, narozený roku 1920
narozený v Oděsskoj oblasti, Grosudovskij rajon, vesnice Jubguslovka
matka: PONOMARENKO Tatjana Muchijlovna, žila v Saratovské oblasti, Rovenskij rajon, vesnice Rovnoe.
 
Letoun IL-2 s motorem AM-38F  číslo motoru : 253372, číslo letounu: No 9760, stroj havaroval  10 km severně od Slavičína  poblíž obce Loučka u Vizovic. V leteckém muzeu Praha Kbely (kde je fragment z letounu),  je uváděno místo havárie: Pavelkův mlýn u obce Újezd 
u Valašských Klobouk - ten je vzdálen přibližně 500 metrů od místa havárie. Letoun podle svědků měl poruchu, zanechával za sebou kouřovou stopu. Přilétal od jihu ve směru od Luhačovic. Rozhodl se pro nouzové přistání na louce, která bohužel končila lesem. Stroj se nepodařilo dobrzdit, narazil do stromů. Oba letci byli ze svého stroje místními lidmi ze stroje vytaženi, ještě byli při vědomí, ale po krátké době na následky zranění zemřeli.
 
Dr. Slámečka se v současnosti pokouší kontaktovat příbuzné obou letců. Doufejme, že jeho snaha bude úspěšná a v budoucnu budu moct přinést o této události další informace !
 

 V roce 2005 byl na místě nehody vztyčen pamětní kříž. K této příležitosti byly vydán i pamětní list k události.

 

 

 

Několik částí letounu je vystavených v Městském muzeu ve Slavičíně

   

 

Disk kola hlavního podvozku vlastní Dr. L. Slámečka

 

Na místě nehody se stále /r. 2017/ dají nalézt drobné úlomky z letadla

 

 

Za pomoc se zpracováním tohoto případu děkuji Dr Ladislavu Slámečkovi z Haluzic !

Pavel Krejčí 9.2017