Junkers Ju 52/3m      W.Nr. 5509

 

G6+EK

 

2./Transportgeschwader /TG/4

 

Skalka okr. Prostějov  18.5.1944

 

 

Ilustrační snímek Ju 52 /TG 3/

 

V rámci příprav na připravovanou invazi a otevření druhé fronty na západě, prováděly transportní jednotky Luftwaffe v květnu 1944 velké množství letů k zabezpečení nezbytného logistického vybavení. Z východní fronty byl stažen velký počet transportních letadel, které převážely na západ náklad, sloužící k zabezpečení pozemních i leteckých jednotek.

Jedním z těchto strojů byl i Ju 52/3m výrobního čísla 5509, který patřil k transportní skupině TG 4. Let, který byl podniknut 18. května 1944 se stal pro letoun i jeho posádku osudným. Jak popisuje kronika obce Čelčice, letoun klouzavým letem havaroval na pozemku Josefa Večerky a byl zcela zničen. Jeho tříčlenná posádka na místě zahynula. Posádku tvořili Fw. Ibs, Fw. Pittrof a Fw. Leisz. Lze se jen domnívat, že havárii způsobila technická závada, zřejmě vysazení motoru. Naložený letoun pak nebyl schpen udržovat výšku a zachytil o zvlněný terén u Skalky.

 

 Kronika byla dopisována po skončení 2. sv. války. Z toho důvodu zřejmě vznikla chyba v uváděném datu události. 

 

Fragmenty nalezené na poli odpovídají charakteru nehody- jedná se o drobné plíšky, které se táhnou v pruhu po poli v délce zhruba 100 metrů  tak, jak je zmíněno v kronice. Havárii si v okolí pamatuje dodnes několik pamětníků, někteří už značně nepřesně. Tak se stalo, že jsem místo havárie hledal asi dva roky na úplně jiném poli. Za pomoc s nalezením místa tak děkuji panu J.K., který mě v r. 2017 nasměroval konečně na správné pole. Za pomoc rovněž děkuji panu Janu Hlavačkovi.

 

 

 Prameny:

Martin Pegg "Luftwaffe transport units 1943-1945" 

 

Pavel Krejčí 10.2017