Junkers Ju 52   W.Nr.?

 

 

3./KGr.z.b.V. 60

 

Omice okr. Brno-venkov   4.5.1941

 

 

Na jaře 2017 jsem dostal vzkaz od pana Veleby z Omic:

... v roce 1973 jsem se přiženil do Omic u Brna. Staří občané obce říkali že ve válce se za obcí zřítilo německé přepravní letadlo.Několik letadel (2 někdo říkal 3)odstartovalo z Brna a letěli směr Rosice u Brna kde se jedno letadlo začalo otáčet a klesat. Zřejmě se chtělo vrátit do Brna. Měl letadlu vynechávat motor nebo oba motory.Pilot zjistil,že nedoletí a pokusil se přistát na polích. Při manévru zachytil o poslední stromy v lese letadlo padlo na záda a začalo hořet. Uhořelo při havárce 6 (někdo říkal 8)lidí a jeden přežil nezraněn. Němci místo dobře uklidili, ale při podzimních orbách se v místě dopadu vyorávaly kusy hlinikového vlnitého plechu. Nikde jsem se o havárce nedočetl a ani nevím o jaký typ letadla šlo.

 

Jelikož pole, na kterém se letadlo mělo za 2. sv. války zřítit bylo na jaře 2017 oseté, mohli jsme na místo vyrazit až po žních, v srpnu. Na místě udaném panem Velebou se skutečně podařilo nalézt fragmenty letadla, s největší pravděpodobností Ju 52. K havárii mělo údajně dojít v r. 1943, bližší okolnosti a identita jsou zatím neznámé.

 

 

Aktualizace 11.11.2018

 

Panu Jiřímu Šaškovi se podařilo ve "Verlustech" dohledat informace o havárii. Dle tohoto německého hlášení se u Omic zřítil letoun velmi neobvyklé transportní jednotky a tou byla 3./KGr.z.b.V. 60. K události došlo 4. května 1941. Letouny této jednotky se nacházely do 25. dubna toho roku ve Vídni, a po tomto datu se přemisťovaly na letiště Plovdiv. Letoun výrobního čísla 6215 se stammem SE+AS / není zcela jisté / byl při katastrofě zcela zničen.

Při nehodě zahynuli:

 

Uffz. Anton Rösch, pilot
Gefr. Leopold Herzog, pozorovatel
Uffz. Max Hof, radista
Uffz. Wilhelm Erl, palubní mechanik
Gefr. Georg Kreidler, "1. Wart", takže by mělo jít o převáženého mechanika z pozemního personálu
Uffz. Herbert Hardt, "Fluggast", tedy nespecifikovaná převážená osoba
Fw. Karl-Otto Heiderich, Fluggast
Fw. Erich Vorberger, Fluggast
 

Pavel Krejčí 10.2017