Junkers W 33     W. Nr. 0069

 

FFS A/B 113

 

Otrokovice okr. Zlín   27.6.1941

 

 Junkers W 33 /luftarchiv.de/

 

 

K havárii cvičného letounu Ju W 33 došlo 27.6.1941. Stroj náležel FFS A/B 113. Okolnosti havárie, která byla pro posádku fatální nejsou známy. Svoje vzpomínky na havárie letadel  v oblasti Otrokovic mi před časem zaslal čtenář webu, pan Jan Strakoš. Mezi nimi je i tato:

... a k tomu ještě jednu, bohužel velmi mlhavou informaci. Někdy v roce 1944 před výše uvedenou událostí havaroval a shořel u Otrokovic německý letoun.Místo havárie leželo severovýchodně od tehdejšího okraje Otrokovic 1-2 km, dnes bude asi zakryto zástavbou. Letoun se vůbec nezaryl do země, místo bylo pouze vypáleno a pokryto ztuhlými kapkami hliníku roztaveného žárem. Identifikovat typ nebylo možné, když jsem jako kluk na místo přijel na kole, bylo vše už uklizeno.Podle rozměru spáleniště se ale nemohlo jednat o příliš velký letoun. Dospělí mluvili i o nějakých obětech na životech, to samozřejně nemohu potvrdit.

Přesto, že letopočet události "nesedí" zdá se, že vzpomínka pana Strakoše se vztahuje právě  k tomuto případu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizace 18.2.2018

Pan Milan Benček ve svém archivu dohledal záznam, který se vztahuje k této letecké havárii. / V článku nahoře již doplněno/

U Otrokovic se 27.6.1941 zřítil Junkers W.33 výrobního čísla 0069, který náležel k letecké škole FFS A/B 113. Tato škola působila z několika letišť v Protektorátu, mimo jiné právě i v Otrokovicích. K nehodě došlo po srážce ve vzduchu s letounem FW 56 W.Nr 1613 /Sch./Fl.Ausbildings Regiment 71/. Při události zahynula dvojčlenná posádka W. 33 /Uffz. Ludwig Henn a Fw. Alfred Neumerkl. O osudu letounu Fw 56 se hlášení nezmiňuje, je možné, že se s ním posádce podařilo přistát.

Pan Jiří Černošek přispěl fotografiemi Fw 56, který se tehdy s Ju W. 33 srazil. Šlo o letoun, který nesl trupové označení /Stamkennzeichen/ BB+GC. Na horním snímku je předmětný letoun zcela nepochybně, na spodním velmi pravděpodobně ( není vidět celý trupový kód). Oba snímky pocházejí z letiště v Otrokovicích. Díky Jirko!

 

 

 

Fotografie nehody se v minulosti vyskytly na aukčním portále Ebay, za zprostředkování rovněž velmi děkuji Jiřímu Černoškovi.

 

   

 

   

 

 

 

Porovnáváním reliéfu horizontu, terénu a sloupů el. vedení  patrných na fotografiích se dalo přímo v terénu s velkou přesností vytipovat místo havárie. To bylo následně v r. 2017 potvrzeno nálezem několika spečených fragmentů letadla.

 

 

Za pomoc děkuji J. Černoškovi, J. Strakošovi ,L. Šolinovi a M. Benčekovi !

Pavel Krejčí 1.2018