Junkers W 33     W. Nr. ?

 

FFS A/B 113

 

Otrokovice okr. Zlín 26.7.1941

 

 Junkers W 33 /luftarchiv.de/

 

 

K havárii cvičného letounu Ju W 33 došlo 26.7.1941. Stroj náležel FFS A/B 113. Okolnosti havárie, která byla pro posádku fatální nejsou známy. Svoje vzpomínky na havárie letadel  v oblasti Otrokovic mi před časem zaslal čtenář webu, pan Jan Strakoš. Mezi nimi je i tato:

... a k tomu ještě jednu, bohužel velmi mlhavou informaci. Někdy v roce 1944 před výše uvedenou událostí havaroval a shořel u Otrokovic německý letoun.Místo havárie leželo severovýchodně od tehdejšího okraje Otrokovic 1-2 km, dnes bude asi zakryto zástavbou. Letoun se vůbec nezaryl do země, místo bylo pouze vypáleno a pokryto ztuhlými kapkami hliníku roztaveného žárem. Identifikovat typ nebylo možné, když jsem jako kluk na místo přijel na kole, bylo vše už uklizeno.Podle rozměru spáleniště se ale nemohlo jednat o příliš velký letoun. Dospělí mluvili i o nějakých obětech na životech, to samozřejně nemohu potvrdit.

Přesto, že letopočet události "nesedí" zdá se, že vzpomínka pana Strakoše se vztahuje právě  k tomuto případu.

Některé zdroje hovoří o tom, že u Otrokovic došlo ke srážce letounu Ju W. 34 výrobního čísla 69  s letounem Fw 56, který náležel Sch FAR 71 a datují událost na 27.6.1941. Omyl v datu havárie je jistě možný, šlo by jen o zaměněné dvě cifry. Na fotografiích trosek je ale zřetelný řadový motor, takže o W 34 zcela jistě nejde. 

 

Fotografie nehody se v minulosti vyskytly na aukčním portále Ebay, za zprostředkování velmi děkuji Jiřímu Černoškovi.

 

   

 

   

 

 

 

Porovnáváním reliéfu horizontu, terénu a sloupů el. vedení  patrných na fotografiích se dalo přímo v terénu s velkou přesností vytipovat místo havárie. To bylo následně v r. 2017 potvrzeno nálezem několika spečených fragmentů letadla.

 

 

Za pomoc děkuji J. Černoškovi, J. Strakošovi a L. Šolinovi.

Pavel Krejčí 1.2018