Focke-Wulf Fw 58C  W. Nr. 3314

 

2N+JW

 

12./ZG 1

 

Malé Vrbno okr. Šumperk  29.11.1942

 

 

 Ilustrační snímek Fw 58

 

 

K dnes již dávno zapomenuté letecké havárii stroje Fw 58 došlo dne 29.11.1942 v odlehlé části Jeseníků. Událost se odehrála nad osadou Malé Vrbno, nedaleko Starého Města v okrese Šumperk. Zhruba v 10:30 slyšeli místní obyvatelé nepravidelný zvuk  leteckého motoru na severu obce. Vzápětí spatřili asi 1 km severně od obce  letadlo v malé výšce, ze kterého odpadávaly jednotlivé díly. Za několik okamžiků se stroji odlomilo křídlo a letoun se zřítil k zemi. V době havárie panovalo v oblasti nepříznivé počasí. Dohlednost se pohybovala kolem jednoho kilometru a vrcholky mraků byly zakryty oblačností. Rovněž sněžilo a foukal silný vítr.

Četnická hlášení, která se k nehodě zachovala se zmiňuje o třech letcích na palubě, kteří zahynuli. Stroj podle hlášení startoval z letiště  Breslau-Gandau a mířil do Vídně.

Letadlo bylo ze 100 procent zničené, levé křídlo bylo nalezeno 300 metrů od místa dopadu. Hlášení, které 29.11.1942 o nehodě informuje upřesňuje typ letounu, jednalo se Fw 58 trupového označení 2N+JW. /označení 2N ukazuje na Zerstörergeschwader 1/.

O příčině nehody se dá pouze spekulovat. Vzhledem k ročnímu období a povětrnostním podmínkám  se mohlo jednat o ztrátu prostorové orientace v oblačnosti nebo o námrazu. Vyloučena není ani závada na motoru, kterou posádka nezvládla vyřešit.

Zajímavé je, že jen několik dní před touto nehodou /24.11.42/ došlo na Jesenicku k nehodě He 111. Hned následující den se u nedaleké obce Žárová zřítil letoun Ju 88. Další Ju 88 se ten samý den zřítil u Letohradu. Ve všech případech posádky strojů zahynuly. Celkem tedy čtyři nehody v průběhu jediného týdne!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizace 17.5.2020

Pan Petr Tomančák dohledal nové, velmi zajímavé informace k havárii FW 58 u Malého Vrbna.  Letoun je dle nově zjištěných poznatků  zajímavý tím, že nešlo o cvičný či kurýrní stroj, ale o velmi raritní pokusné nasazení "Weihe"  jakožto noční stíhačku. Nově zjištěné informace tedy zde:

Jednalo se o stroj Fw58 C, W.Nr. 3314, 12./ZG1

Šlo o tzv. Behelfsnachtjagd nebo Behelfskampfnachtjagd, tedy pomocnou noční stíhačku.

Jednotka existovala od listopadu 1942 do dubna 1943

12. Staffel byla těmito upravenými Fw58 ( do plné přídě byly vestavěny různé kombinace kulometů, eventuelně kanónů pro střelbu kupředu ) vybavena pro potírání sovětských nočních bitevníků, nejčastěji Polikarpovů U-2VS a LNB ) na východní frontě ze základny Brjansk. Je zaznamenáno několik ztrát a zřejmě žádný sestřel. Z důvodu tíživé situace u Stalingradu nakonec jednotka plnila hlavně evakuační úkoly a v dubnu 1943 se z ní stala noční stíhací NNJ Schwarm Luftkommando Ost.
Posádku tvořili
Fw. Heinrich BRUMHUBER ( pilot ) +
Fw. Emil DÖDKE ( pasažér ) +
Uffz. Günther STAAR ( radista ) +

Za příčinu nehody u obce Klein-Würben / Malé Vrbno/ jsou označeny technické problémy.

Zdroj: John Vasco - The Sting of the Luftwaffe vydané u nakladetelství Schiffer v roce 2001

 

Díky za příspěvek, nově zjištěné informace byly na webu doplněny.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Hlášení o nehodě / Zemský Archiv v Opavě- za zprostředkování děkuji panu P. Sikorovi/

 

 

 

Německé obyvatelstvo osady Malé Vrbno bylo po válce na základě Benešových dekretů exportováno do poraženého Německa. Zůstalo několik málo původních českých obyvatel. Poměrně odlehlá lokalita nové osadníky nelákala, a tak v průběhu následujících desetiletí Malé Vrbno téměř zaniklo. Zůstalo zde pouze několik chalup, které jsou dnes využívány k rekreaci. Při pátrání po místě dopadu letadla v roce 2007 jsem tedy v Malém Vrbně již žádného původního obyvatele nenašel. V nedalekém Starém Městě jsem ale měl štěstí na dva pamětníky, kteří byli v roce 1948 po skončení občanské války Řecku pro změnu do Československa importováni. Ti si vzpomínali na místo, které jim bylo krátce po přistěhování do nové vlasti ukázáno jako místo dopadu německého letadla. Po docela dobrodružné výpravě náročným terénem na místo ovšem oba staří pánové se zklamáním zjistili, že v místech havárie se dnes nachází výsypka nedalekého lomu. Během několika výprav po okolí výsypky  v průběhu následujících let  jsem jsem žádné fragmenty stroje nenašel, takže se zdá, že se oba Řekové opravdu nemýlili a místo havárie se nachází pod několikametrovou vrstvou kamení.

 

 

 Pohled od pravděpodobného místa dopadu směrem k osadě Malé Vrbno.

 

Pavel Krejčí 1.2018