MiG-21F   ev.č. 0519

 

8. stíhací letecký pluk - Mošnov

 

pilot: por. Milan Vrtěl

 

Budišov nad Budišovkou  14.6.1968

 

 Krásný snímek krásného letadla- MiG-21F páté výrobní serie. / foto V. Jůdl www.pilotialetadla.cz/

 

 

Dne 14.6.1968 došlo severně Budišova nad Budišovkou, v blízkosti Kružberské přehrady ke katastrofě, při níž zahynul poručík Milan Vrtěl od 8. slp a byl zničen letoun MiG-21F ev. č. 0519.

 

 

por. Milan Vrtěl / snímek poskynul p. Petr Dvořák- díky! /

 

Pilot nacvičoval přepad pomalého, nízko letícího letounu /vrtulníku/. Po spatření cíle pilot provedl prudkou klesavou zatáčku doleva. Pravděpodobně se příliš soustředil na udržení cíle v dohledu, nevnímal přesně svoji polohu. Během zatáčky přešel do střemhlavého letu a narazil pod úhlem 100-105° v poloze na zádech do země. Por. Vrtěl se těsně nad zemí katapultoval, padák se mu pro malou výšku ale již neotevřel a letec po dopadu na zem zahynul. Letadlo narazilo do zalesněného terénu na břehu přehrady a vybuchlo. Vytvořilo kráter o průměru 5 metrů, který se ihned zaplavil vodou. Trosky byly rozhozeny do vzdálenosti 60 metrů od středu jámy.

 

1968 2017
   

 

 

 

 

 

 

 

Místo dopadu letadla je v mapě ve vyšetovacím spisu zakresleno nepřesně. Ve skutečnosti se nachází cca 200m na západ od zakreslené značky. Na místě je v současné době mýtina. Kráter po dopadu je stále zřetelný a stejně jako v r. 1968 je zaplavený vodou. Je pravděpodobné, že díky vodě nebyla  přední část letadla v r. 1968 vytažena a stále se nachází v kráteru. Kolem místa havárie se stále nachází velké množství drobných fragmentů.

 

   

 

Místo posledního odpočinku  por. Vrtěla se nachází na Lesním hřbitově ve Zlíně / foto P. Dvořák- Zlín/

 

prameny:

 -vyšetřovací spis z VUA Praha

 

Pavel Krejčí 3.2018