Zlin Z-XII      OK-BTF

 

Baťova letecká škola - Otrokovice

 

pilot: Bohumír Janisch † 

 

Nový Jičín okr. Nový Jičín   25.4.1937

 

 

 

 

 Zlin Z-XII OK-BTP s otevřenou kabinou.

 

 

Dne 25.dubna 1937 v 11:25 se uprostřed Nového Jičína  zřítil letoun Zlin Z-XII imatrikulační značky OK-BTF.

Sportovní stroj pilotoval Bohumír Janisch, účetní v Baťově filiálce v Novém Jičíně. Ten osudného dne ráno odjel vlakem do Otrokovic, kde létal. Před odjezdem vyzval své přátele, aby jej očekávali nad Novým Jičínem, přiletí a všichni něco uvidí. Skutečně viděli! Pilot s letounem před polednem provedl několik ostrých zatáček doleva. Podle svědků se pohyboval v malé výšce, pod sto metrů. Během zatáčky se letadlo sklonilo na stranu a zřítilo do ulic Nového Jičína. Dopadlo na tehdejším Döpperově náměstí /dnes ulice Tyršova/ mezi domy číslo 15 a 17. /vedle budovy dnešního okresního soudu/. Při nárazu se letadlo roztříštilo a těžce zraněný letec zakrátko skonal ve všeobecné veřejné nemocnici v Novém Jičíně, aniž by nabyl vědomí.

Příčina nehody byla v tomto případě zřejmá. Nezvládnutí pilotáže v malé výšce při letecké nekázni, pilot za ni zaplatil tak, jako mnozí jiní - svým životem.

 

Bohumír Janisch / via Jan Důbravčík/

 

 

 Letadlo dopadlo před budovu okresního soudu v dnešní Tyršově ulici

1937 2018
   

 

 

 

 

 

Jednu fotografii z dobového tisku dohledal ve svém archivu Radek Palička. Ze snímku je zřejmé, že dřevák neměl proti tvrdé valašské zemi žádnou šanci a rozložil se na prvočinitele. Díky Radku!

 

 

Prameny:

 

-vyšetřovací spis -  Ministerstvo veřejných prací 7.5.1937 / Nár. Archiv/

 

Pavel Krejčí 4.2018