Iljušin Il-2m3 

 

451. bitevní letecký pluk

 

npor. Stěpan Andrejevič Nětreba 

 

voj. Vasilij Jegorovič Kujdin

 

Šlapanice okr. Brno-venkov   24.4.1945

 

 Ilustrační obrázek Il-2m3

 

 

 

24. dubna 1945 zhruba v 10:30 byl při podpoře pozemních vojsk v prostoru obce Šlapanice sestřelen letoun Il-2m3 451. bitevního pluku. Letoun byl součástí pětičlenné formace, která byla při vybírání útoku na pozemní cíle  napadena německými Messerschmitty Bf 109. Stroj dopadl na pole jižně od Šlapanic a zaryl se do země. Jeho posádka- staršij lejtěnant /nadporučík/ Stěpan Andrejevič Nětreba a střelec vojín Vasilij Jegorovič Kujdin na místě zahynula. Těla letců byla po osvobození Šlapanic, ke kterému došlo ten samý den v podvečer, pohřbena v Husově ulici spolu s tělem vojína, který byl nalezen poblíž trosek letadla. Hrob byl ve válečném chaosu označen nápisem "Tri neznakomych ljotčika". K identifikaci posádky došlo až v prosinci 1945 při exhumaci, kdy byli padlí rudoarmějci sváženi na centrální pohřebiště v Brně. Trosky letadla byly po válce odtaženy k silnici na Kobylnici a později k nádraží, kde bylo shromaždiště vraků válečné techniky.

 Motor stroje a drobnější části letadla zůstaly v kráteru po dlouhá desetiletí, až do r. 2017. V tomto roce se o událost začalo zajímat několik badatelů a došlo k lokalizaci místa havárie.

 

K objevení místa dopadu došlo v srpnu 2017 dvěma partami hledačů současně a neobešlo se bez určitých rozporů. Došlo i na vzkazy znakovou řečí pomocí pracovních rukavic zanechaných na poli.

 

 

 Fotografie trosek, které na místě nalezl Václav Remeš

   
Pancíř ze spodku trupu Záhlavní pancíř pilota

 

   
Páka nouzového odhozu bomb Zbytky hvězdy z trupu či kýlové plochy letounu

 

Rám kabiny palubního střelce

 

Fotografie z vyzdvižení motoru,reduktoru a vrtulového náboje které proběhlo 5.8.2017. Trosky byly odvezeny do vyškovského muzea.

/foto poskytl Lukáš Svoboda/

   

 

   

 

   

 

Prameny:

-článek "O hledání a nálezech" Josef Kopecký, kronikář města Šlapanice

- foto-Lukáš Svoboda, Václav Remeš

Pavel Krejčí 4.2018