Focke-Wulf Fw 190A/F   W. Nr. ?

 

SG 4, SG 10 ?

 

 

Morkůvky okr. Břeclav   17.4.1945

 

 

 Ilustrační obrázek Fw 190F

 

 

 

17.dubna 1945 útočily bitevní Fw 190F od SG 4 na dělostřelecká postavení Sovětů jižně od obce Morkůvky. Během útoku byly dva Fw 190 sestřeleny.

 Josef Babáček "Zkrácená historie města Hustopeče":

...souboje pokračovaly i 17. dubna a o jejich průběhu se můžeme dozvědět například z deníku, jenž se zachoval u německého pilota Uffz. Rolfa Bocka, kde mimo jiné píše: "Po doplnění paliva v 17.10 jdeme opět na start, k doprovodu Fw 190F na přepravu v Uherčicích, zde jsem napadl postavení flaku. Vzápětí jsme byli napadeni skupinou Jaků-9. V nastalém souboji byl sestřelen Uffz. Rauch, který se zachránil na padáku, a jeho druh Fëhnrich Allchiewski který zůstal nezvěstný." Tolik jeho zápisek.
 
 Fëhnrich (čekatel důstojnické hodnosti) pilot Allchiewski Fw 190 F po souboji s Jakem-9 ve čtverci Kobylí-Klobouky-Brumovice-Boleradice smrtelně raněný a hořící zapálil stodolu a dva domky a spadl na dvorek domu č. 199 v Morkůvkách. Část jeho levé paže i s hodinkami se po pěti letech našla v sousedním domě při čištění okapu.
 
Pozn.: Fhr. Allschewski, příslušník II./JG 77 byl se svojí Bf 109 dne 17.4. 1945 skutečně sestřelen. Záznam poskytnutý panem Benčekem udává ztrátu nad Horním Slezskem. Jelikož se v Morkůvkách prokazatelně zřítil Fw 190, je jisté, že zde nešlo o tohoto pilota.
 
 
Je možné, že šlo v Morkůvkách zahynul Oblt. Siegfried Müller. Mohlo jít i stroj a pilota SG 10. Má někdo bližší poznatky?
 
 
 
O události se zmiňuje i kronika Morkůvek:
 
 Sestřelené německé letadlo rozbilo střechu stáje Františka Skřivánka č.13, též chlév souseda Josefa Večka č.12 a rozbilo se na dvorku souseda Františka Hradečného č.141. Druhé rozbilo a zapálilo stodolu dalšího souseda Josefa Kocůrka č.198 a stodolu jeho souseda Jindřicha Bezděka č.199, kdež se rozbilo.  
 
-oba v kronice uváděné případy jsou zřejmě jedna a ta samá událost. Prvně zmiňovaná událost přesně souhlasí se vzpomínkami pamětníků, kteří dodnes žijí.
 
 
 
 
 
 Ve stejný den, tedy 17.4.1945 se zřítil FW 190 u Náměště nad Oslavou. Info ZDE.
 
V r. 2014 nalezl na místě  dopadu p. Radek Fuchs část motoru BMW 801
 
 
 
Části motoru a drobné úlomky draku letounu
 
   
 
 
 
   
 
 
 
 Na místě havárie v r. 2018
 
 
Část střechy hospodářského stavení, která byla poničena nárazem letadla
 
 
 
 
Prostor, kde letoun narazil do země, části vraku údajně odlétly až do míst, kde jsou dvě bílá stavení
 
 
 
 
Drobné úlomky letounu, které jsem nalezl v r. 2018 v místě dopadu
 
 
 
Za pomoc se zpracováním děkuji p. Radkovi Fuchsovi a p. Milanu Benčekovi
 
Pavel Krejčí 5.2018