Bücker Bü 181   W. Nr. 0130

 

TP+WP

 

Luftkriegeschulle/LKS/ 7 Tülln

 

Kouty nad Desnou  okr. Šumperk   22.10.1942

 

 

 Ilustrační obrázek cvičného  Bü 181

 

 

 

 Četnické hlášení stanice Šumperk /Mähr Schönberg/ ze dne 25.10.1942 je strohé. Skrývá se za ním tragická smrt dvou mladých letců, kteří doplatili na zrádné říjnové počasí v malebných Jeseníkách. Pokud se podíváme na profil terénu je téměř jisté co se v tomto případě stalo- ve špatném počasí nezkušení letci vlétli do údolí, které po několika kilometrech končilo prudce stoupajícím terénem. Při pokusu o zatáčku zpět, v úzkém údolí na samém konci Kout nad Desnou před prvními serpentýnami k Červenohorskému sedlu došlo k pádu, a následné havárii.

 

22.10.1942 v 11:45 havarovalo letadlo ve Winkelsdorfu / Kouty nad Desnou/ v Jeseníkách. K havárii došlo v blízkosti továrny na zpracování dřeva Kratochvíl z neznámé příčiny. Jedná se o pozorovací letadlo Bü 181, trupová značka TP+WP, se při letu z domovského letiště Langenlebarn u Tulln Nieder - Donau (letiště poblíž Vídně- pozn. autora)... Letadlo pilotoval Uffz. Eberhard Plehn, nar. 1923. Pozorovatelem byl Uffz. Horst Otto narozen rovněž 1923. Samotné letadlo bylo úplně zničeno. Podle zjištění letělo letadlo nízko z jižního směru. Silný déšť a mlha znesnadnily viditelnost, proto mladí piloti nemohli identifikovat pohoří Jeseníků...letadlo letělo přímo na les a pak spadlo. Pravé křídlo bylo zaryté v zemi...mrtvoly byly převezené do Šumperku a pak do rodných měst...

 

Ještě dnes žijí očití svědkové a pamětníci této letecké havárie! Při pátrání po místě dopadu tohoto stroje v květnu 2018 mi  ochotně pomohla paní Erika Bednářová /nar. 1930/ ze sousedních Rejhotic. Paní Bednářová  si na událost velmi dobře pamatuje. V té době jí bylo dvanáct let a bydlela s rodiči v Koutech. Dozvěděla se o nehodě letadla u pily pana Kratochvíla a ze zvědavosti se tam šla podívat. Letadlo leželo v blízkosti pily, bylo zcela zničené. K místu havárie ji však nepustili vojáci, kteří místo uzavřeli a až do odvezení trosek hlídali.

 

Na místě tehdejší pily je dnes obytný dům. V prostoru dnešní zahrady se letoun zřítil.

 

Letecký snímek z r. 1946. Na snímku je patrná firma na zpracování dřeva- pila Kratochvíl.

 Záznam o havárii, kterým přispěl pro tento web p. Milan Benček. Ze záznamu je patrno, v jiných hlášeních nezmiňované, výrobní číslo letounu "0130"

 

 

 

Luftwaffe něměla 22.10.42 svůj den. U obce Tanndorf /Jedlová/ v Orlických horách se ten samý den zřítil Ju 52. Všech pět členů posádky zahynulo.

 

Prameny:

četnická hlášení via Petr Sikora /díky Petře!/

 

Pavel Krejčí 5.2018