Avia S-199.261+S-199.268

 Let. pluk 8

 

rt.Kozárský František+,  por.Šmejkal Jaromír

 

Bochov okr.Karlovy Vary   9.8.1949

 

Dne 9.srpna 1949 plnila 4.členná skupina letounů Leteckého pluku 8 úkol-hlídkování v okolí Bochova na výšce 1200m.Při provádění levé zatáčky se letoun S-199.268 pilotovaný por. Šmejkalem dostal nad letoun vedoucího roje rt. Kozárského.Pilot pravděpodobně ztratil vedoucí letoun z dohledu.Vrtule jeho stroje rozsekla trup letounu S-199.261 v místě hlavní palivové nádrže za kabinou pilota a rozsekala ocasní plochy.Letoun S-199.261 rt. Kozárského se ve vzduchu rozpadl a vzplál.Přední část stroje dopadla jižně od Bochova asi 1000 metrů od silnice Bochov-Rybnická.Zadní část trupu pak asi 700 m severně od tohoto místa.Pilot při katastrofě zahynul.Por. Šmejkal provedl nouzové přistání do terénu jižně od Bochova při kterém poškozený letoun na zemi vzplál a shořel.Pilot stihnul včas letoun opustit a odešel "po svých".Vojenská prokuratura v Litoměřicích podala na por.Šmejkala 17.9.1949 trestní oznámení za "Přečin proti bezpečnosti", jak soud dopadl již ze spisu VUA Praha není jasné.Podíl na nehodě mohl mít i náhlý poryv vzduchu.

Místo nehody jsme hledali s kamarádem Tomem "Loudinem" v roce 2012.Podařilo se nám v Bochově najít pamětníky této události kteří nám popsali průběh události tak, jak ji viděli a následně popsali, kde letoun rt.Kozárského přibližně dopadl.

 Vycházeli jsme taktéž z nákresu ze spisu z archivu fondu VUA Praha.Po zhruba hodině hledání jsme našli místo dopadu přední části stroje.Prostor, kam dopadly ocasní části se bohužel nepodařilo najít, pravděpodobně tato poměrně lehká část konstrukce po dopadu zůstala na povrchu a vojáci ji kompletně uklidili.

Do dnešních dní se z letounu zachovaly podvozkové nohy, přívod nasávání vzduchu do kompresoru a množství drobných součástí.

 

                  Hartenštejn u Bochova        Místo dopadu, v pozadí zřícenina hradu        Pohled na místo dopadu od severu /2011/
     

 

 

                                                                                               Spis k nehodě z fondu VUA Praha

     

 

   
                               Podvozkové nohy stroje S-199.261 Podvozkové nohy stroje S-199.261
   
   

 

     

 

 Za bokorys stroje děkuji panu Petrovi Kolmannovi,za spis k nehodě VUA Praha.

 

Pavel Krejčí 12.2013