Messerschmitt Bf 109E-7        W.Nr. 1215

 

Nahaufklärunggeschwader /NAGr/102

 

Fhr. Heinrich Starker

 

Nová Hradečná okr. Olomouc       21.8.1943

 

Ilustrační snímek- Bf 109E

 

 

Vysoká aktivita nově vzniklé operačně výcvikové jednotky NAGr 102 na severní Moravě se projevila i množstvím nehod, se kterými se útvar musel potýkat. Zatímco příčinou nehody Bf 109B na konci srpna 1943  u Vrbna pod Pradědem byla technická závada, za událostí která se odehrála jen několik dní předtím v obci Markersdorf, /dnes Nová Hradečná/  nedaleko Šumperka stál lidský faktor. Přesněji řečeno, byla jí letecká nekázeň pilota, který za ní zaplatil životem. Fhr. Heinrich Starker, mladý letec z Nové Hradečné se totiž 21. srpna 1943 rozhodl předvést nad rodnou obcí něco ze svého pilotního umění. Rychlým letem v malé výšce se od jihozápadu přiřítil se svým Messerschittem Bf 109E-7 k obci, s úmyslem "protáhnout" letoun kolem domu svých rodičů. Při nízkém průletu kolem stavení však zachytil křídlem o vzrostlé stromy na okraji vesnice. Letoun byl stržen k zemi, dopadl na pole asi 100 metrů od posledního stavení a roztříštil se. Trosky byly vrženy do vzdálenosti asi 200 metrů, nejdále se nacházel motor.

 

Stromy, o které pilot zachytil

 

Pole na okraji obce, kde letoun narazil do země

 

Drobné úlomky letadla jsou rozptýleny v místě dopadu dodnes

 

K události se zachovala  série fotografií, které pořídil dnes již nežijící pan Mauler. Jeho syn fotky laskavě  poskytnul tomuto webu, za což mu patří velký dík!  Unikátní jsou tyto fotografie  v tom, že jsou na nich zachyceny nejen následky nehody letounu 21.8.1943, ale i následný pohřeb Fhr. Starkera o několik dní později v jeho rodné obci. Na fotografiích se podepsal zub času, přesto dobře ilustrují výše popsanou událost. Rodina Fhr. Starkera byla po válce odsunuta do Německa a její stopy se ztrácí- nikdo v Hradečné neví kam to bylo.  Na nehodu letadla i na následný pohřeb pilota si však dodnes /2018/ vzpomíná zřejmě poslední žijící  pamětník této havárie v obci, paní Erika Bednářová /nar. 1930/.

 

1943 2018
 
 

 

 

Místní obyvatelstvo zkoumá na poli vrak letadla Fhr. Starkera

 

 

 

 

 

Pohřeb pilota- vojáci vynášejí rakev s ostatky z domu rodičů

 

 

Smuteční průvod, zůčastnily se všechny místní složky branné moci i příslušníci Luftwaffe

 

 

   

 

 


 

 

 

 

Momentka ze hřbitova v Nové Hradečné

 

Prameny:

Osobní archiv Petr Sikora, Jan Vladař, Milan Benček

Fotografie p. Mauler, Nová Hradečná

 

 

Modelářská vsuvka:

Ten, kdo by si chtěl postavit model "Emila" má na vybranou z řady měřítek od několika výrobců. V měřítku 1/32, které jsem zvolil já je možno pořídit model od výrobců Trumpeter, Cyber-Hobby /Dragon/ nebo Eduard. Trumpeter má dle recenzí horší přesnost, co se geometrie týče. Cyber-Hobby je velmi dobrý a hodně detailní, Eduard jednoduchý na stavbu a tvarově přesný. Já měl měl volbu jednoduchou, v době kdy jsem model stavěl byl na trhu pouze Eduard.  Pokud budu stavět další "Éčko" , zkusím Cyber-Hobby.

 

   

 

   

Pavel Krejčí 9.2018