Messerschmitt Bf 109G-14AS  W.Nr 460370

 

8./ Jagdgeschwader 5

 

Uffz. Herbert Steiner

 

Velečín okr. Plzeň-sever  16.10.1944

 

 

 Neznámý pilot jednotky JG 5 pózuje před svým Bf 109G-14

 

Znak JG 5 "Eismeer". Emblém odkazuje na hlavní působiště JG 5 - Norsko a severní část Finska-oblast  Severního ledového oceánu.

 

Během náletu bombardérů 15. Air Force na Plzeň a Záluží došlo k rozsáhlejším soubojům mezi piloty doprovodných Mustangů 31. Fighter Group a letci z JG 3 "Udet", JG 4 a JG 5 "Eismeer". Akce německých stíhačů nebyla ze země dobře koordinována a skončila jednoznačným vítězstvím amerických letců. Souboje probíhaly na rozsáhlém území Saska a severozápadních Čech. Luftwaffe ten den přišla o více než dvacet letounů.  

Jedním z německých letounů, kterým nebylo souzeno se vrátit toho dne na domovskou základnu ve Finsterwalde byla Bf 109 výrobního čísla 460370. Stroj verze G-14 s bílou číslovkou "23" na trupu patřil 5. Staffel slavné eskadry JG 5 "Eismeer". Osudný den za jeho "kniplem" ale seděl pilot 8. Staffel, čtyřiadvacetiletý rodák z Glogau /dnešní Glogów v Polsku/  Uffz. Herbert Steiner. Stroj dopadl v obci Velečín na severním Plzeňsku na zahradu domu č.p. 14 , zaryl se do země a shořel. Pilot zahynul, podle některých zdrojů se mu podařilo vyskočit na padáku, a přistál mezi Velečínem a Žďárem. Z důvodu rozsáhlých popálenim měl však údajně zemřít ještě během seskoku a jeho bezvládné tělo visící v padákovém postroji sundávali hasiči ze stromů.

Je možné, že Uffz. Steiner byl jednou z obětí Lt. Hackneye z 309. Fighter Squadron, který  ten den nárokoval tři sestřelené německé stroje. Uffz. Steiner byl pohřben v Mariánských lázních.

 

 

   

Místo dopadu v r. 2018. Za přístup na pozemek děkuji současnému majiteli, panu Pipkovi.

 

 

Fragmenty nalezené v r. 2018

 

 

   

Přeska upínacího pásu za sedačky letounu Uffz. Steinera

 

Prameny:

"Zapomenuté letecké bitvy" Jiří Šašek, nakladatelství Svět Křídel 2016

Pavel Krejčí 9.2018