Aero A-18.20

 

Letecký Pluk 2- Olomouc

 

čet. Otakar Beneš

 

letiště Olomouc   13.6.1926

 

 

 Letoun A-18 výrobního č. 5 byl podle dobové  dokumentace rekonstruován a nachází se ve VHU Kbely.

 

čet. Otakar Beneš

 

Žáci pilotní školy Jaroslav Krejča a Otakar Beneš. Velcí kamarádi, jejichž osud se naplní v rozmezí jednoho roku. J. Krajča zahyne 1.5.1925 při havárii Breguetu XIV u Hodonína, O. Beneš přežije svého přítel o jeden rok, tragicky zemře 13.6.1926  v Olomouci. / foto via Zd. Josefík/

 

 

V neděli 13.6. 1926 se na olomouckém letišti konala výstava, která měla propagovat naše mladé letectvo před širokou veřejností. Krátce před zahájením výstavy startovalo několik letadel tamějšího Leteckého Pluku 2, jejichž cílem bylo letiště v Malackách. Tam byly v průběhu následujícího týdne plánovány ostré střelby. Jeden ze strojů pilotoval 23-letý rodák z Uherského Hradiště pilot čet. Otto Beneš. Po startu, ve výšce asi 150m pilot prováděl  ostrou zatáčku o 180°. Vzhledem k malé rychlosti letoun zřejmě přetáhnul a sklouzl po křídle. Pilot se snažil pád vybrat, výška byla ale nedostatečná a letadlo pod plným plynem narazilo do země do letištní plochy. Pilot utrpěl těžká zranění, kterým na místě podlehnul.

 

 

 

 

 

 

Poslední rozloučení s čet Benešem proběhlo 16.6.1926 v Olomouci na nádvoří Štefánikových kasáren, tělo bylo poté převezeno na vojenský hřbitov v Černovíře. Dne 18.6.1926 byl vypraven zvláštní vlak, který ostatky převezl do Uherského Brodu, kde byl čet. Beneš pohřben vedle svého kmaráda Jaroslava Krajče, který zahynul o rok dříve /4.5.1925/u Hodonína  při havárii letounu Breguet XIV.

 

 

 

 

 

 

                               

Hroby obou přátel, letců O. Beneše a J. Krajči se nacházejí blízko sebe na hřbitově v Uherské Brodě. /foto Zd. Josefík/

 

 

Prameny:

- fotografie a novinové výstřižky - VUA Praha

- sbírka Zd. Josefík

 

Pavel Krejčí 12.2018