S-89 Spitfire   SL660  A-723

 

Ak.Štícha Zdeněk    LVA

 

Heřmanův Městec,okr. Chrudim  31.10.1947

 

 

 

 

 

Krásný letový snímek jiného Spitfiru z LVA

 

Dne 31.10.1947 se při nácviku skupinové slétanosti,pravděpodobně vlivem odkrvení mozku pilota při velké rychlosti zřítil letoun S-89 Spitfire z LVA Hradec Králové.Pilot Ak. Štícha při nehodě zahynul.Letoun se zaryl přes tři metry hluboko do pole poblíž Heřmanova Městce.

V devadesátých letech se zbytky letounu chystala vyzvednout skupina Jana Pohorelce z Čepí u Pardubic.Než k tomu ale došlo, motor a další části byly vyzvednuty jinou skupinou načež se strhla mediální přestřelka publikovaná na stránkách časopisu L+K. V té době vyzvednutý motor RR Merlin je v současné době vystaven v Technickém muzeu v Brně.

     

                   Foto via Radovan Frait

 

Protože mě zajímalo místo dopadu tohoto letadla, tak jsem se při příležitosti Aviatické pouťi 2010 v Pardubicích do Heřmanova Městce s kamarádem Martinem Víchem vydal.Šlo mi jen o to, udělat si pár snímků této lokality.Napoprvé to nevyšlo-na poli rostla kukuřice, ale na podzim 2010 jsem už byl úspěšný.Překvapilo mě, kolik značených fragmentů se na místě stále nacházelo!

Spis k nehodě se mi bohužel nepodařilo dohledat.Byl zřejmě skartován v průběhu devadesátých let...

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizace 19.11.2016 - byly mi poskytnuty  unikátní fotografie havarovaného letounu.

/za poskytnutí děkuji panu  J. Studenému/

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Místo havárie v r. 2010 a nalezené fragmenty letadla

 
 
 
     
     

 

 Pavel Krejčí  12.2013