Aero C-3AF-389   EB-30 

 

29.Let pluk-Hradčany u Mimoně

 

Por.Levický +2

 

Hora Tábor u Lomnice nad Popelkou  20.9.1952

 

Kresba:Jan Máče

 

 

   

 

   
   

 

20.září 1952 plnila posádka letounu C-3AF-389 ve složení pilot-por.Levický,šturman/tehdy u nás užívaná sovětská terminologie pro navigátora/-por. Šašek,radiotegrafista-ppor. Železo úkol cvičného bombardovacího letu.Plánovaná trať Doksy-Vys.Veselí-nádraží Lázně Belohrad/jestlipak cestující na nádraží tušili, co letadélko nad nimi nacvičuje?/-Nová Paka-Roudnice.Počasí na brífingu bylo vyhodnoceno jako vyhovující, posádka před startem potvrdila zákaz vlétnutí do oblačnosti.Po cvičném náletu na nádraží osádka nasadila nesprávný kurz-275 místo vypočítaného 265.Těchto deset stupňů ve směru doprava, společně s porušením zákazu vstoupit do oblačnosti znamenalo, že letoun zachytil o vrchlolky stromů na kopci Tábor.Pro posádku měla tato chyba fatální důsledky.Letoun na vrcholku kopce přišel o část křídla a následně, po neřízeném letu po svahu dolů narazil do země u obce Chlum.Letoun se roztříštil o zem, motory se zaryly do země, celá posádka zahynula.Vyšetřování následně celou vinu na této nehodě přisoudilo chybné činnosti posádky.

Místo havárie jsem navštívil v r. 2011.V místech, kde letoun skončil svoji pouť se dodnes dají nalézt drobné fragmenty.

Havárii se rovněž věnovali kluci ze spolku KVLH Rváčov, v jejich muzeu lze shlédnout vitrýnu, která se věnuje této události.

V archivu VUA Praha se k nehodě zachoval rozsáhlý spis, škoda jen, že fotografie pořízené na místě v roce 1952 jsou tak mizerné kvality...

 

     

 

     

 Za bokorys tohoto letounu děkuji p. Janu Máčemu, za spis pracovníkům z  VUA Praha.

 

Pavel Krejčí  12.2013