MiG-17PF         ev.č. 0203

 

11. slp Žatec, 4. letka

 

por. Pavel Stopka

 

Krušovice okr. Rakovník   30.11.1967

 

 

 MiG-17PF 4. letky 11. slp přistává na letišti v Žatci. Letka vznikla po rozpuštění 7. slp Piešťany a převedení jejich "sedmnáctek" k 11.slp v r. 1967.

 

 

Poručík Pavel Stopka, příslušník 4. letky 11. slp v Žatci prováděl let v pracovním prostoru v noci. Pilot měl za úkol provádět  horizontální manévry pod oblačností ve výšce 800m, aby se rozlétal za NPP. V 19:36 hod v zóně "JIH" ohlásil dohlednost 10 km a vše v pořádku. Během manévrů byl sledován přehledovým radilokátorem P-12. Po sedmi minutách s ním byl ztracen radarový kontakt a neodpovídal na rádiové výzvy. Po letounu bylo vyhlášeno pátrání. Krátce na to bylo zjištěno, že letoun havaroval u Krušovic, jižně od obce Hředle do zalesněného kopce a že pilot zahynul. Ohledáním místa dopadu bylo zjištěno, že letadlo dopadlo pod  strmým úhlem do lesa a vybuchlo. Vyšetřovací komise na základě polohy letounu při dopadu a znaleckými expertýzami stanovila za příčinu nezvládnutí pilotáže v noci a uvedení letounu do nezvyklé polohy. Por. Stopka byl pilotem 3. třídy, nebyl na typu MiG-17PF příliš rozlétán / nálet 10,12 hod na typu/, což mohlo mít na vznik nehody značný vliv.

Jedná se o jedinou katastrofu letounu MiG-17PF, která se odehrála na území České republiky.

 

Pavel Stopka / v podřepu v bílé košili/ pózuje s dalšími "drsňáky" před L-13 Blaníkem na letišti Bratislava- Vajnory, kde zahájil leteckou činnost.

Foto ze sbírky Olgy Kovačičové via Ivan Sabó /Gonzo Aviation/

 

 

 

 

2.9. 2006 byl díky členům Klubu vojenské historické techniky ve Hředlích na místě nehody odhalen pomník, který připomíná tragickou událost z r. 1967.Na této akci byli přítomni příbuzní ze Slovenska, jeho "spolubojovník" od 7. slp Piešťany a ze 4. letky 11. slp Žatec plk. v.v. Ing. Zdeněk Trnka, zástupci OVL MO a čestná stráž AČR, zástupci zastupitelstva a mnozí místní občané. /Zdroj: www.valka.cz/

 

   

 

Místo havárie v r. 2012

Kráter, který je dodnes patrný svědčí o značné rychlosti, kterou letoun vrazil do země.

 

   

 

 

Por. Stopka je pohřben v Bratislavě, hřbitov Slávičie údolí. /Foto Ladislav Barabas, www.vets.cz/

 

 

Fragmenty nalezené v prostoru nehody v r. 2012

 

   

 

 

Prameny:

 

- VUA Praha

-www.pomnikyletcu.cz                                                                                                                                             

  Pavel Krejčí 2.2019