Tatra T-131    výr. č. 10004

 

OK-TAE

 

MLL Olomouc

 

čet. v zál. p.p. Emanuel Tichý

 

Olomouc- Holice 5.6.1938

 

 Řada nově vyrobených Tater T-131 /licenční německý Bücker Bü 131/ , mezi nimi OK-TAE, která se stala osudnou čet. Tichému.

/ foto via Libor Šolín/

 

 

 Během cvičného akrobatického letu došlo 5. června 1938 asi 500m severně od letiště Olomouc- Holice k nehodě, při níž zahynul četař v záloze, polní pilot Emanuel Tichý.

 

 

čet. p.p. Emanuel Tichý /VUA Praha/

 

Pilot, který předsedal spolku MLL v Olomouci a  byl toho času povolán na cvičení k Leteckému Pluku 2 odstartoval krátce po desáté hodině. Dle svědků kteří sledovali jeho let ze země, během akrobacie hodně přeceňoval svoje schopnosti a létal "na hraně" . Provedl vývrtku, kterou vybral asi v 50- 60 metrech, poté nastoupal do asi 150metrů a létal delší dobu na zádech. Provedl v této poloze  několik okruhů nad letištěm. Z této polohy náhle přešel do letu střemhlav, ve výši asi 80 otočil letoun do normální polohy a stále ve strmém letu narazil pod úhlem asi 30°do země. Zbrusu nový letoun Tatra T-131 / nálet stroje 4 hod 57 min. / byl zcela zničen, pilot na místě zahynul. Letoun byl sice civilní, poněvadž ale  při nehodě zahynul vojenský letec, byl případ vyšetřován vojenskou komisí. Ve VUA Praha se zachoval vyšetřovací spis s několika fotografiemi.

 

Opis uvodní strany vyšetřovacího spisu

 

 

 

 "Šetři kasu, kupuj v ASU" - reklamní slogan na trupu zřejmě pro krátkou dobu existence letounu moc potenciálních zákazníků nevidělo.

 

 

 Smutný pohled na zničený, zbrusu nový letoun OK-TAE. 

 

Prameny:

- VUA Praha

 

Pavel Krejčí 5.2019