Messerschmitt Me 410A-1   W. Nr. 10257

 

"1E+HE"

 

Erg.St./ZG 76

 

Ofw. Hugo Frey, Uffz. Detlef Ahlers

 

Zlaté hory - Zuckmantel  okr. Jeseník 

 

28.6.1944

 

Messerschmitt Me 410 /ilustrační snímek/

 

Téměř zapomenutá letecká  havárie se během 2. sv. války odehrála na svahu Biskupské kupy, kopce, který se tyčí do nadmořské  výšky 890m na východ od slezského města Zlaté hory- dříve Zuckmantel. Na událost si vzpomíná několik málo posledních dosud žijících žijících pamětníků. Mezi ně patří paní Alžběta Hromjaková /nar. 1932/. Ta si vzpomíná na letadlo, které se objevilo během letního dne nad městem během školní výuky. Třída paní Hromjakové měla okna otočená jinam, ale její kamarádka z jiné třídy viděla, že letadlu hořel motor, vyskočila z něj posádka a stroj se pak zřítil na pastvinu nad městem. Paní Hromjaková v r. 2019 kontaktovala dosud žijící pamětníky v Německu. Ti uvedli, že letadlo /jäger/ spadlo na pozemek jistého farmáře Majera. Po dopadu trosky stroje  shořely. Pamětníci uvedli, že z letadla vyskočil pilot, který byl zraněný a byl odvezen do nemocnice v Jeseníku. Místo dopadu letadla obsadila německá armáda a celý prostor uzavřela. Úklid trosek trval několik dní. Pak se vše vrátilo k normálu, pokud se tak dá hovořit o měsících, kdy se na obloze čím dál častěji začaly vyskytovat americké bombardovací svazy a byly stále častěji vyhlašovány letecké poplachy. Po válce byla převážná většina místních občanů této části Sudet odsunuta do Německa a kromě paní Hromjakové už ve Zlatých horách nikdo z pamětníků události nežije.

O havárii jsem zaslechl několik nepříliš konkrétních zmínek zhruba v r. 2006. Posun v případu znamenalo objevení  Verlustmeldungu, který k události objevil p. Jan Vladař.Toto hlášení hovoří o ztrátě Me 410A-1 od doplňovací jednotky eskadry ZG 76 a to 15 km jihozápadně od Neustadt, Oberschlesien, dnešního polského města Prudnik. Pan Jiří Šašek později dohledal identitu posádky, při nehodě zahynul pilot Ofw. Hugo Frey, narozený 22. ledna 1910 v Kleinsüssen a radista Uffz. Detlef Ahlers, narozený 09.06.1912 v Brémách. Zahynuli dle Volksbundu v prostoru Zuckmantel. 

Informace o této nehodě se objevily i v Zuckmantel Heimatsbrief č.150/ 2006, strana 54-56, autor Bernnard Nickmann.

Cituji:

Uprostřed léta, v době sklizně sena, havarovalo německé cvičné letadlo nedaleko města. Letadlo německé Luftwaffe letělo při cvičném letu v závěsu za dalšími dvěma letadly. Při letu poslední letadlo zachytilo o přední a havarovalo, přičemž dopadlo nedaleko cesty do Janova, nedaleko kaple sv. Rocha. Dopadnuvší letadlo se vzňalo a celé shořelo. Pilot a jeho žák na místě zahynuli, další člen posádky přišel o obě nohy, které mu byly amputovány.

Místo dopadu jsem na svazích Biskupské hory hledal několik let. Nalezl jsem jej až na jaře 2019. Jak se ukázalo, rozptyl trosek je minimální, tak se stalo, že v minulých letech jsem několikrát prošel v těsné blízkosti a místo minul. Na místě se nachází jen drobné spálené fragmenty, vše ostatní bylo německou armádou důkladně uklizeno.

 

   
Fragment pitotovy trubice Detail trubiček tlakoměrného systému

 

 

   
Osvit palubní desky FL 32265 Osvit palubní desky

 

 

Osvit palubní desky v původním stavu od jiného výrobce

 

 

 

Prameny:

- archiv Jan Vladař

-archiv Jiří Šašek

-archiv Petr Sikora

 

Pavel Krejčí 6.2019