Zlin Z-22 Junák     výr. č. 32

 

OK-DEB

 

Karel Nováček , Jindra Voříšková

 

letiště Rakovník                 14.8.1955

 

 Ilustrační snímek Z-22

 

 

 

V r. 1955 se na rakovnickém letišti stala tragická nehoda letounu Z-22. Případ uveřejňuji tak, jak mi jej zaslal pan Petr Bendl, který událost pamatuje.

 

Zlín OK-DEB Rakovník 14. 8. 1955

V neděli 14. 8. 1955 odstartoval Zlín s dvou členkou posádkou (pilot a mladá dívka) ze dráhy 9 směrem na východ. V letadle byly také bedny s nákladem poštovních holubů které měla dívka ve výšce z kabiny vypouštět. Byl to pokus holubářů aby se zjistilo jestli holubi vypouštění ve výšce z letadla najdou své domovy.

Po odstartování Zlín nabírali výšku a pokračoval v levé zatáčce. Letadlo pak udělalo celý okruh a ve výšce několika set metrů přelétalo letiště ve východním směru nad dráhou 9. Bylo vidět, že nějací holubi vylétávají z otevřené kabiny.

Asi na úrovni konce dráhy 9 (foto) se letadlo naklonilo do leva a spadlo kolmo na travnatou plochu. Nebyl žádný výbuch ani plameny. Pilot a dívka nepřežili.

 

 

 

 

Dodatečně:

Neznám výsledek vyšetřování ale vím, že pilot byl velmi zkušený.

Dohady:

Dívka při vypouštění holubů mohla zavadit o knipl.

Mohl dojít benzín. Asi byla nádrž naplněna jen minimálně kvůli zátěži a nutnosti pomalého letu. Po pádu nebyl oheň!

Poryv větru při minimální rychlosti.

Technická závada.

 

Osobně:

Na letiště jsem přijel s tátou který znal pilota. Já jsem byl malý kluk a chtěl jsem s pilotem letět místo dívky a vypouštět holuby.

Moc jsem se zlobil, že mě táta letět nenechal. Možná, že s mojí menší váhou by letadlo nehavarovalo. Anebo ano a já bych toto nepsal.

Strávil jsem celou mojí pracovní kariéru v letecké dopravě ale tento den je pevně zaryt v mé paměti.

 

Také posílám pamětní foto kde je vidět OK-DEB s pilotem a dívkou před osudným startem. Foto jsem obdržel od pana Milana Kohlera od pamětníků z Aeroklubu Rakovník.

 

Petr Bendl, únor 2017

 

 

 Zajímavou fotografii OK-DEB společně s dalšími Z-22 poskytnul p. Libor Šolín. Podle odmontovaných křidélek a vrtulí se zřejmě jednalo o dlouhodobější uložení, možná přes zimu.

 

Pavel Krejčí 7.2019