FW 190F    W.Nr. 5607??

 

Pilot,jednotka ?

 

Smečno okr. Kladno   6.5.1945

 Ilustrační kresba Fw 190F8

 

     

                                                                                   

                                                                                               Instruktážní štítky ze závěsníku Etc 250

V samém závěru II. světové války přistál nedaleko města Smečno na Kladensku letoun Focke Wulf Fw 190.Místo přistání je jen několik set metrů od místa dopadu Me 262 Uffz Bruna Reischkeho z 19.4.45.Zda byla příčinou technická závada nebo poškození z boje není známo. Pilot vyvázl bez zranění a jeho letoun zůstal ležet na poli, kde nouzově přistál.
Osud letce ani jeho jméno dnes neznáme, ale o jeho "fokouš" se postarali místní obyvatelé. Letoun byl odtažen na remízek, kde stál původně betonový řopík z opevnění Pražské čáry. V květnu 1945 z něho zbyla jen hromada betonu, Němci se za války postarali o jeho zničení.
Focke Wulf zde ležel pravděpodobně celý rok 1945 a postupně byl rozebrán. Každý si odmontoval, co se hodilo do hospodářství. Pravděpodobně o definitivní odklizení trosek se pak postarala armáda, jak to bylo i s ostatní "válečnou trofejí" v naší zemi.
Do dnešní doby se kromě několika fotografií tohoto stroje zachovala téměř celá výškovka, která sloužila jako zábrana na hlínu na zahrádce. V současnosti je uložená na Kladně ve sbírce pana Ivana Fialy.

 

 

Instruktážní štítek  míchání  poměru paliva a oleje pro startování motoru

Detail s částečně čitelným  číslem letounu

 Detail poměru benzín/olej
     
Výškové kormidlo-pevná část- foto Ivan Fiala  Části potahu stroje                   Detail zachované barvy
     

 

      Instruktážní štítek Fragmenty potahu s barvou Bakelitová krytka
     
Zbytky gumových těsnění a nádrže     Část čísla na krytu baterie         Nápis na plechu, bohužel nečitelný
     
Část "kniplu"   Zbytky plátna z kormidel a křidélek
     

 

Aktualizace 16.5.2023

 

Paní Zdenka Ondrušková mi poskytla dvě fotografie z rodinného archivu. Na snímcích pořízených jejím tatínkem je její maminka, za svobodna Zahradníková. Jak je vidět tento Fw 190 je zde již v pokročilém stadiu "rozkladu". Motor je oddělen od trupu, jde tedy o snímky pořízené v pozdější době než předchozí fotografie /zřejmě podzim 1945/. Na fotografiích je dobře vidět stabilizátor, který se zachoval dodnes a je v držení p. Fialy z Kladna.

 

 

Pavel Krejčí    12.2013, 5.2023