MiG-15 /S-102/    výr. č. 0706

 

8.letecký pluk

 

por. František Tešlár

 

Capartice okr. Domažlice   1.11.1952

 

Vzhledem k přísnému utajování nejsou známy žádné snímky S-102 z původních dodávek ze SSSR. Na tomto známém a často publikovaném snímku je  S-103  2. letky 1. slp někdy kolem roku 1955 /V. Kolouch- Jakab/

 

 

 

 

 

1. listopadu 1952 havaroval v prostoru Klenčí pod Čerchovem letoun MiG-15 /čs. označení S-102/ ze stavu 8. leteckého pluku. Por. Tešlár / ve většině zdrojů uváděno zřejmě nesprávně Tešlar/  se stal  třetím pilotem, který na nově zavaděném MiGu zahynul.

 

Por. Tešlár držel osudný den hotovost na letišti v Dobřanech. O tom, že čs. letectvo nasadilo nově dodané MiGy k ostraze státních hranic narychlo a piloti nebyli ještě řádně vycvičeni svědčí fakt, že por. Tešlár měl na typu nalétáno jen cca 4,5 hodiny.

V 11:53 vydalo divizní VS hotovosti rozkaz ke startu. Por. Tešlár ve skupině s por. Úlehlou  odstartoval jako jeho číslo v těsné skupině. Krátce po startu dostala dvojice příkaz zůstat nad základnou, což por. Tešlár zřejmě přeslechl a od svého vedoucího se odtrhl. Nezkušený pilot se zřejmě domníval, že cíl, na který startuje se nachází  v prostoru státní hranice a pokračoval tedy směrem ke Klenčí nad Čerchovem. Na dotaz vedoucího, který kroužil nad letištěm  zda jej vidí nicméně odpověděl, že ho má v dohledu. V prostoru Domažlic se mladý pilot dostal do zhoršených povětrnostních podmínek. V malé výšce provedl pod oblačností dvě zatáčky a pak, při třetí zatáčce, špatně odhadl vzdálenost, čímž se dostal do mraku který zakrýval kopec Sádek  /854m /. V nízkém letu zachytil při rychlosti 500-600km/hod o stromy, které letoun strhly do lesa. Zánovní MiG evidenčního čísla 0706 skončil v troskách na východním svahu Sádku, nedaleko obce Capartice.

Nešťastnou událost dodnes připomínají zbytky pomníčku na místě dopadu a drobné fragmenty letounu všude okolo něj.

 

 

 "Hlášení o letecké nehodě" uvádí jako rok výroby stroje vyrobeného v SSSR letopočet 1948, což je nepravděpodobné.

 

 

 Zákres kroužení por. Tešlara těsně před nehodou

 

   

Trosky motoru

 

 Místo dopadu stroje v r. 2019

 

 

 Zbytky pomníku na místě letecké katastrofy

 

   

Fragmenty letounu nalezené v červenci 2019

 

 

Zajímavé fragmenty po očištění

 

   
Štítek z neznámého agregátu Přepínač RO/RPK

 

   

Páka uzavírání přívodu paliva /tzv. stop kohout/

 

Indikátor dodávky kyslíku. /nalezeno v r. 2020, zaslal p. D. Tomajer/

 

 

Umístění indikátoru na palubní desce.

 

 

 

 

 

Prameny:

-Vyšetřovací spis VUA Praha

Pavel Krejčí 7.2019