Avia S-199  ev. č. 494

 

18. letecký pluk

 

por. Jiří Smažil

 

letiště Plzeň- Bory   21.5.1952

 

 Avia S-199 /ilustrační kresba/

 

Poručík Smažil, příslušník 18. leteckého pluku převzal 21. května 1952 ráno od techniků npor. Kavaleho a svob. Petrůje stroj S-199, se kterým měl ten den podniknout cvičný let. V tu dobu jistě netušil, že se plánovaný úkol hned na počátku změní v adrenalinový zážitek.

Por. Smažil provedl motorovou zkoušku a před vstupem na dráhu důležité úkony před vzletem. Startoval na pokyn řídícího létání jako vedoucí dvojice "stodevadesátdevítek". Letoun po přidání plynu reagoval jen pomalým rozjezdem, motor pořádně netáhl. O tom, že něco není v pořádku svědčil i nezvyklý zvuk motoru. Konec VPD se rychle blížil, por. Smažil se proto rozhodl vzlet přerušit. Letadlo mělo v tu dobu rychlost kolem 140km/hod. Pilot stáhl plyn, a aby mohl letoun po zastavení co nejrychleji opustit, otevřel kabinu. Během toho letoun odskočil, dopadl na levé kolo a vrtulí si "hrábnul" o zem. Poté zachytil křídlem o zem a byl stržen vlevo. O betonovou cestu na konci letiště utrhl křídlo a divoká jízda skončila v poli u letiště. Zde letoun zachvátil požár. Pilot na nic nečekal a letoun rychle opustil.

Vyšetřovací komisí bylo zjištěno, že došlo k utržení ojnice u šestého čepu klikového hřídele a následnému proražení bloku motoru. Na způsobu, jakým pilot reagoval na nečekanou událost nebylo shledáno žádných pochybení, naopak, velmi pozitivně bylo hodnoceno jeho rozhodnutí včas otevřít kabinu. Při nárazu křídlem do betonové cesty totiž došlo ke zkřížení konstrukce trupu a otevření kabiny by pak již zřejmě nebylo možné. V r. 1952 to měly S-199 již "spočítáno", u letectva se zaváděla zcela nová technika, proto z havárie nikdo nědělal žádnou velkou vědu. Bylo nařízeno předat motor do LVÚ ke zjištění zpřesné závady, probrat s piloty tento případ a teoreticky zopakovat činnost v podobných situacích.

 

 

Por. Jiří Smažil v létání pokračoval, jeho jméno vstoupilo ve známost v sedmdesátých letech, kdy vodil na leteckých dnech čtveřici SU-7. Kdo "Smažilovce" tehdy viděl, nikdy na jejich vystoupení nezapomněl.

 

 

 

 

Prameny:

- Vyšetřovací spis -VUA Praha

 

Pavel Krejčí 7.2019