Škoda-Dewoitine D. 1.2   

 

Letecký pluk 4, 41. letka

 

čet. p.p.l. Josef Doležal

 

Rusek okr. Hradec Králové    23.3.1934

 

 

 Škoda D.1 /ilustrační obrázek/

 

 

 

23. března 1934 před 14. hodinou odstartoval z letiště Hradec Králové letoun D.1.2, který pilotoval čet. Josef Doležal. Pilot měl na základě denního rozkazu nacvičovat prvky akrobacie v prostoru východně od letiště, přičemž byl pozorován velitelem 41. letky pplk. Zeleným.

 

Čet. J. Doležal - VUA Praha

 

Pilot po nastoupání do výšky 1000m provedl několik přemetů a prováděl další prvek - zvrat. Během něj, po  krátkém letu na zádech, přivedl čet. Doležal letoun do sestupné fáze. Během střemhlavého letu stroj nečekaně provedl výkrut doprava a zcela se vymknul kontrole. Během několika vteřin letoun pod úhlem asi 80° narazil do země a roztříštil se. Pilot okamžitě zahynul.

 

 

 

 

 Fotografie z vyšetřovacího spisu - VUA Praha

Svědci z obce Rusek,  kteří pád letounu viděli z menší vzdálenosti vyšetřovací komisi uvedli, že viděli, jak z letounu krátce před dopadem odlétly jakési bílé lístky, jakoby letáky. Z pravého křídla pak viděli něco vlát, měli dojem, že křídlo hoří. Na poli, ve vzdálenosti asi 800 m od místa dopadu byly potom nalezeny části plátna a ulomené části kovových žeber z křídla. Bylo tedy zřejmé, že během letu došlo ke strukturálnímu selhání pravého křídla a následnému roztržení. Z vyšetřování leteckých nehod se v té době nedělala žádná velká věda. Vyšetřovací komise ještě týž den, kdy došlo k nehodě případ uzavřela. Žádná opatření nejsou ve vyšetřovacím spise zmíněna, letouny D.1 sloužily u čs. letectva dál. Z původně vyrobených 25 kusů se několik letadel dostalo později i do služby u četnických hlídek ze které se vrátily zpět k letectvu v r. 1937. V r. 1939 byly poslední kusy zrušeny. Vyjímkou  byl letoun D.1.19, který si prošel službou u vojenského i policejního letectva, v roce 1937 byl vrácen armádě, kde poté působil u VLU v Prostějově, kde ovšem neskončil. Byl přemístěn k cvičné letce 3.Leteckého pluku, kde prožil 15.3.1939 a vstoupil do nově vzniklého SVZ, kde ještě prožil vznik Letecké školy v Trenčianských Biskupicích v říjnu 1940, kde byl záhy pro stáří vyřazen.

 

 

 

Pohřeb čet. Doležala v Hradci Králové,  Kronika LP 4 - VUA Praha

 

 

 

Fragmenty z letounu D.1-2 nalezené na místě dopadu  v r. 2019

 

 

   

 

 

 

 Pavel Krejčí 8.2019