Škoda-Dewoitine D. 1.3

 

Let. pluk 4, 40. letka

 

čet. dsl. Jaromír Žižka

 

Předměřice okr. Hradec Králové   21.3.1935

 

 Škoda D. 1  / ilustrační obrázek/

 

 

Dne 23.3.1935, tedy rok poté, co nedaleko letiště v Hradci Králové zahynul při nehodě D. 1.2 četař Doležal, došlo za podobných okolností k nehodě stroje  D. 1.3. Aktérem této havárie byl čet. Jaromír Žižka, k nehodě došlo při plnění stejného úkolu- nácviku akrobacie. Na rozdíl od čet. Doležala měl čet. Žižka štěstí, z letounu se mu podařilo vyskočit na padáku a utrpěl pouze lehčí zranění.

K události došlo krátce po 9. hodině ráno. Čet. Žižka nacvičoval v prostoru Předměřic akrobacii ve výšce 1000m. Patnáctiminutovou akrobacii měl zakončit vývrtkami. Vývrtka vpravo probíhala normálně a pilot ji bez problému vybral. Do vývrtky vlevo přešel pilot z pomalého výkrutu. Uvedl, že letoun se neotáčel obvyklým způsobem a rotaci nebylo možno zastavit. Pilot zkoušel vývrtku vybrat pomocí kormidel i za použití motoru, vše bylo ale marné. Po dvanácti otočkách se pilot rozhodl vyskočit na padáku. Samotný průběh opuštění letounu byl velmi dramatický, odpor vzduchu a setrvačné  síly přitiskly pilota horní polovinou těla k trupu letadla. Po vynaložení velkého úsilí se ale pilotovi nakonec podařilo stroj opustit. Během toho se udeřil do kolena, a vrchlík padáku který se sám otevřel, se o padající letoun  částečně roztrhl. Pilotovi se přesto podařilo přistát na padáku a život si tak  zachránil. Letadlo, jakoby zlomyslně, po seskoku pilota samo ve výšce asi 300 metrů zastavilo otáčení vývrtky. Střemhlav dopadlo na pole, asi 70 m od řeky Labe, východně od Předměřic. Nárazem se zarazilo do země, motor byl vyproštěn z hloubky více než dva metry.

Za příčinu nehody byl označen atypický druh vývrtky, který se pilotovi nepodařilo vybrat.

 

 

Letoun se zaryl téměř z poloviny do měkkého terénu. Všechny trosky byly tehdy pečlivě vyproštěny, na místě se dnes nenachází žádné stopy po havárii.

 

 

Aktualizace 22.09.2019

 

Pan Jan Goláň mi poskytnul fotografie zápisníku letů J. Žižky. Let č. 1367 byl onen kritický, ze dne 21.3.1935. Poznámka v zápisníku hovoří jasně.

" Předepsaná akrobacie. Dostal jsem se do ploché vývrtky, kterou jsem nevybral, proto vyskočil padákem". Let trval pouhých 5 minut.

 

 

 

 

 

 

 

 

Prameny:

Vyšetřovací spis - VUA Praha

 

Pavel Krejčí 8.2019