MiG-23M

 

114. Talinský gardový stíhací letecký pluk- Milovice

 

pilot: Jurij Barskij

 

Čistá okr. Mladá Boleslav           8.6.1983

 

 

Intenzivní  provoz letectva SSSR nad naším územím, který začal vstupem v srpnu 1968 a následným "dočasným pobytem" se pochopitelně neobešel bez leteckých nehod. Ty se naštěstí téměř pokaždé odehrály mimo obydlenou zástavbu a Sověti jejich následky a odstraňování škod  řešili sami. Média o nich samozřejmě nepsala. Jedna z nehod, která  mohla dopadnout  hodně ošklivě se datuje na 8. června 1983. Událost, která zpočátku vypadala opravdu tragicky se, jak se později ukázalo, nakonec obešla bez obětí na životech. Moc však nechybělo...

Jelikož oficiální dokumenty leži v nepřístupných archivech Ruské federace, nejsou známy technické detaily ani příčina události. Vše co máme, jsou pouze vzpomínky očitých svědků události. K letecké nehodě došlo hodinu po poledni onoho osmého června v obci Čistá. Nad poklidnou obcí toho dne už od rána občas zahřměl zvuk proudového motoru některého z MiGů z nedalekých Milovic. To  nebylo nic neobvyklého a místní na provoz stíhacích letadel a bojových vrtulníků  byli dobře zvyklí. Krátce před 13. hodinou se náhle obcí rozlehla strašlivá rána a návsi se rozpoutalo peklo. Sovětský MiG-23M, který patřil 114. stíhacímu pluku narazil krátce poté, co se jeho pilot katapultoval na dům Kabešových na okraji návsi, a polovinu domu zcela smetl. Došlo k výbuchu stroje a jeho trosky byly vrženy přes náves na druhou stranu. Během toho polámaly několik stromů a na protilehlé straně zapálily dvě hospodářské budovy. Celá náves byla pokropena sprškou menších i větších hořících částí letadla, do toho vybuchovala munice, kterou letoun nesl. Obrovským štěstím bylo, že stroj při dopadu minul obecní školu a vilu č.p. 4, která sloužila jako školní družina a byla plná malých dětí. Ředitel školy, který ve družině právě zastupoval vyvedl děti z vily v jejíž blízkosti hořelo ven a odešel s nimi do bezpečí. Bylo malým zázrakem, že trosky stroje nezasáhly  ani nikoho dalšího  na návsi či v postižených budovách. Zakrátko se na místo dostavili hasiči, sanitky (předpokládalo se množství zraněných) , složky Veřejné Bezpečnosti a později i STB. V blízkosti obce přistálo několik sovětských vrtulníků a celé místo události začala zabírat sovětská armáda. Pilot se úspěšně katapultoval a na padáku přistál na poli v blízkosti obce.

Jak to v Čisté ten den vypadalo sugestivně popisuje v článku p. Aleše Hottmara, který lze dohledat na internetu očitý svědek.

Mě bylo tehdy 14let a chodil jsem do osmé třídy v Bělé pod Bezdězem. Středa 8.6.1983 byl krásný slunný den, jako školáci jsme čekali na zastávce u Kapličky na autobus (zálužaňák) 12,50hod z Bělé p.B. přes Čistou do Kosmonos Zálužan. Toho dne Migi 23 létali jako obvykle, ani nás to nijak nevzrušovalo. Potom přijel námi očekávaný autobus (Ikarus - zvaný harmonika) nastoupily jsme do něj a těšili jsme se až budeme doma ze školy a půjdeme ven za kámošema.

Jak jsme přijížděli autobusem k Čisté, už od lesa nad čisteckým dolem jsme viděli jak z obce Čistá stoupá dým, v té chvíli nebylo však jasné co se vlastně stalo. Jak jsme se přibližovali k Čisté uviděli jsme na poli s řípou pilota, jak motá ležérně přes ruku padák, na hlavě měl bílou přilbu se zvednutou sluneční clonou, k pilotovi se zbíhali ženy, které na poli okopávali řípu. Od té chvíle bylo jasné, že spadlo letadlo, nebylo však jasné kam přesně se letadlo zřítilo. Spolužáci vystoupili na zastávce u váhy a já pokračoval dál v autobusu na zastávku u vodojemu. Těsně před vystoupení z autobusu u vodojemu už bylo vidět, že letadlo se zřítilo někam do prostoru na Velké straně.

Dal jsem školní aktovku domů a pospíchal přes údolí na Velkou stranu, už z dálky byly slyšet výbuchy munice a silné prskaní ohně. Na Velkou stranu jsem vyšel pěšinou pod školou, náves na Velké straně vypadala děsivě. V tu dobu byla náves plná ohně a hustého dýmu, tu a tam se ozývaly výbuchy, začali přijíždět první požárníci a sanity.

Když byl uhašen požár a další nebezpečí nehrozilo procházel jsem celou náves a koukal jsem jaké velké škody napáchl pád letedla Mig 23 . Vzduch silně zapáchal spáleništěm, některá místa ještě dýmila, všude se povalovaly trosky z letedla rozštípané a ohořelé stromy i keře, všude byla spousta sutě a hlíny.

(jodymaster)

 

Úklid trosek a spouště, kterou pád letadla způsobil trval několik dní. To, že by  sovětský stroj mohl havarovat bylo v tehdejší době naprosto nepředstavitelné a stejně tak se k tomu postavil i tisk. Noviny tehdy přinesly článek na jednom sloupku o třech řádcích, že u Čisté havarovalo sportovní letadlo...

 Co bylo příčinou této havárie nevíme a asi se jen tak nedozvíme. Nelze  očekávat, že by se archivy RF v dohledné době občanům ČR  otevřely... Pilot stroje  se měl údajně jmenovat Jurij Barskij,  v té době létal jako velitel roje a  již není mezi živými. Dle článku, který se o nehodě objevil na internetu a jehož autorem je p. Aleš Hottmar byla dle technika od 114. stíhacího pluku příčinou nehody závada na motoru. Došlo k tomu v době, kdy pilot prováděl výcvik v 2. pilotážní zóně milovického letiště. V článku není vyloučena ani možnost, že letoun přešel po přetažení do vývrtky, při které se pilot katapultoval. Ovšem to, že letoun při dopadu smetl dům a na druhé straně návsi zapálil hospodářská stavení  svědčí o určité dopředné rychlosti. Při dopadu ve vývrtce by zřejmě dopadl naplocho a nezpůsobil tolik škody v okolí..

Od události uběhlo již téměř čtyřicet let. V poklidné obci nejsou po nehodě žádné stopy, to, co se tu tehdy stalo připomínají jen dobové fotografie, které uchovávají na Obecním úřadu.

 

 

 

 Letoun dopadl na dům Kabešových a z velké části jej rozbořil

 

 Náves obce posetá troskami

 

 

 

 Letoun těsně minul obecní školu

 

 

 Vchod do obecní školy, u schodiště leží výtoková tryska motoru

 

 

Vila, ve které se nacházely děti ve školní družině

 

Na místě nehody 1983/2021

   

 

   

 

   

 

 V článku použity materiály p. Aleše Hottmara

Za poskytnutí dobových fotografií děkuji paní Janě Uhlířové z Obecního úřadu Čistá

 

Pavel Krejčí 9.2021