Focke-Wulf Fw 190    W. Nr. ?

 

Pilot, jednotka ?

 

Dělouš okr. Ústí nad Labem   2.3.1945

 

Ilustrační obrázek Fw 190

 

 Místo dopadu bylo upřesněno dosud žijícím pamětníkem, kterého vyhledali Tomáš a Lenka Tothovi. 

 

Prostor, kde došlo ke zřícení stroje je dnes překryt vrstvou navážky a bylo zde vybudováno golfové hřiště.

 

 

2. března 1945 došlo během náletu strojů 8. letecké armády na cíle v Německu k sestřelu většího množství letadel. Jelikož  trať  části  amerického bombardovacího svazu vedla nad územím okupovaných Čech, došlo i nad naším územím ke  ztrátě několika strojů. Na straně spojenců to byly dva  bombardéry B-17G, které se zřítily u Hradčan B-17 43-37871 Hradčany ZDE a Kvíce  B-17G 44-6573 Kvíc  ZDE.

Německá Luftwaffe proti svazu  nasadila asi 200 strojů eskader JG 300, JG 301 a JGr. 10. Mladý, nezkušený pilot Uffz. Helmut-Peter Rix se právě připravoval s dalšími stihači osmé letky  JG 301 ve výšce 8000 metrů na útok na bombardovací svaz, když si Lt. Kropp letící v čele zřejmě všiml amerických Mustangů. Formace se za ním stočila prudce doleva a začala klesat, když Rixe zasáhla sprška střel. Uffz. Rix měl štěstí, podařilo se mu vyskočit na padáku ještě předtím, než se jeho "Dora" ve vzduchu rozpadla. Pilot přistál poblíž obce Větrov, severozápadně od Ústí nad Labem, jeho stroj spadl u obce Kratzhammer již na německé straně hranice. Sestřelenou "stodevadesátku" si společně  v 10.40 nárokovali dva piloti. Capt. Lee E. Kilgo ze 486. Fighter Squadron, 352. Figter Group  a společně s ním Lt. Earl L. Mundel s téže skupiny. Další sestřenou "Dorou" byla "bílá 9" W.Nr. 500569, která dopadla u Třebíze na Kladensku. Pilot Uffz. Günther Schulz při události zahynul / FW 190D-9 Třebíz ZDE/

Třetí sestřel, prokazatelně související s náletem toho dne již tak dobře objasněn  není. Četnické hlášení hovoří letounu Focke-Wulf, který se zřítil asi 500 metrů od obce Dělouš. Svědkem události byl Obw. Fritsche, který šel v rámci služební obchůzky svého rajonu ze Všebořic do Podhoří. Během toho viděl bombardovací svaz. Když byl jen kousek od Podhoří, zarylo se těsně od něj do země několik střel z palubních zbraní a strážník spatřil letadlo zahalené do plamenů se závojem kouře. Stroj se zaryl do země a vybuchl. Bez. Hptm.d G. Bertram z ústeckého četnictva nahlásil ve 13.10 telefonicky úřadu ústeckého landráta, že letoun stále ještě hoří a exploduje munice. O den později nahlásil zřícení letadla  landrátu rovněž starosta Dělouše a žádal uklizení trosek.  Při jejich vyprošťování bylo nalezeno torzo těla pilota. Jelikož stroj byl totálně zničen, identitu letce, ani letoun se nepodařilo zjistit. Dodnes tak zůstává neznámou.  Do úvahy připadá několik jmen, např. Uffz. Müller od JG 301, nebo Uffz. Werner od JG 300. 

 

 Hlášení o sestřelení Uffz. Hemuta Rixa a neznámeho Focke-Wulfu u Dělouše / SOkA Litoměřice via Martin Veselý/

 

 

Prostor, kde ke zřícení došlo byl po roce 2005 upraven a dnes se tam nachází golfové hřiště. Je možné, že pod vrstvou navážky se pod "greenem" nachází podstatné části stroje. Ty by na otázku identity mohly odpovědět, jsou ale samozřejmě nedosažitelné. Pro ty, kdo by snad sahali po mapě a hledali obec Dělouš- tato vesnice již neexistuje. Tak jako mnoho jiných obcí v Sudetech se stala obětí odsunu jejího obyvatelstva a následně byla srovnána se zemí.

 Prameny:

M. Veselý ,  Hvězdy nad Krušnohořím, NV 2005

 

 

Pavel Krejčí 6.2020