Bf 109G-6   W.Nr. 410288

 

5./KG(J)30

 

pilot. Uffz. Kurt Kressmann

 

Příkrý okr. Semily  14.1.1945

 

 

Do strmého svahu v lese u osady Příkrý nedaleko Semil se dne 14.1.1945 zřítil letoun Bf 109G-6, který pilotoval Uffz. Kurt Kressmann. Letadlo se při pádu dle vzpomínek pamětníků  roztrhlo na dvě části  které dopadly několik set metrů od sebe.   Přední část stroje- motor s kabinou a křídly při dopadu vyhloubila mělký kráter. Pilot se pokusil o záchranu padákem, ale ten se mu již pro malou výšku při po opuštění padající "stodevítky" neotevřel. Tělo Uffz. Kressmanna s napůl vytaženým padákem bylo nalezeno několik desítek metrů od dopadu přední části letounu. Vzpomínce pamětníků na to, že letadlo se vzduchu roztrhlo a zadní část dopadla jinde ale poněkud neodpovídá nález dřevěných / překližkových/ fragmentů pravděpodobně z kormidel v místě dopadu přední části. Je tedy možné, že z letadla odpadla jiná část, nebo letoun dopadl vcelku.

 

 

 

Místo dopadu v r. 2020

 

 Hlášení o události z fondu ÚŘP - ranní hlášení pro Říšského protektora / NA Praha/

Na místo dopadu mě v r. 2020 nasměřovali kluci z KVLH Rváčov, kteří před léty místo našli. Místo tehdy prohledal i p. Podzimek, který zde  našel část řídící páky a některé další zajímavé fragmenty. V současné době se v prohlubni po dopadu a jejím okolí dají nalézt již jen drobné střípky stroje. Nejhezčí věc, která zde byla v r. 2020 nalezena představuje palubní lampička, kterou našel Tomáš.

   
Zbytek palubní lampy Fragmenty z kormidel letadla

 

Piloti II. Gruppe KG(J) 30 se koncem roku 1944 přeškolovali z bombardovacích letadel na Bf 109. Útvar od listopadu 1944  sídlil na letišti Hradec Králové, v lednu 1945 se pak přesunul do Českých Budějovic.

 

Pavel Krejčí 8.2020