Fi 156 Storch  W.Nr. ?

 

pilot, jednotka?

 

Hartmanice okr. Klatovy   duben 1945

 

 

 Ilustrační snímek Fi 156 

 

Zajímavé hlášení o havárii německého letadla před časem zaslal čtenář tohoto webu, pan B. Marc. Četnické hlášení SNB  v Hartmanicích z poloviny července 1945 obsahuje informaci, že zhruba v polovině dubna 1945 byl poblíž obce Štěpanice sestřelen dvěma americkými letadly německý stroj, jehož dvoučlenná posádka se zachránila na padácích.

 

 

Událost koresponduje s výpovědí pamětníka z Hartmanic, který mě asi před patnácti lety na dotaz, jestli něco neví o havarovaném německém letadle / byla myšlena Me 110G Obfw. Franze Meissla/ dovedl na úplně opačnou stranu Hartmanic, do prostoru zvaném "Na Babylóně". Zde se měly podle jeho vzpomínek  ještě dlouho po válce nacházet trosky německého letadla trubkové konstrukce. Mě se tehdy místo nalézt nepodařilo, ale kamarád pana Marce před několika lety v udaném prostoru našel zbytky stroje, který byl  dle nalezených štítků identifikován jako  Fi 156 Storch.

Bližší okolnosti jako jméno posádky nejsou dodnes známy. Rovněž tak je třeba brát s rezervou v hlášení uváděnou polovinu dubna a informaci o tom, že stoj byl sestřelen americkými stíhači.

 

 Pavel Krejčí 9.2020