MiG-15bis R, výr. č. 613656

 

trup. č. 3656

 

47. pzlp   Milovice - Mladá

 

pilot: kpt. Václav Fanta

 

Zvěstov okr. Benešov   25.3.1966

 

 Dvojice průzkumných MiG-15bisR na letišti v Mladé. Dobře patrné jsou velké, 600 litrové přídavné palivové nádrže, které průzkumné "erky" nosily.

/ foto via J. Studený /

 

 

Dne 25.března 1966 prováděl třicetiletý pilot 47. průzkumného leteckého pluku / pzlp / , v té době dislokovaného na letišti Milovice- Mladá průzkumný let nad určenými body podél řeky Labe.  Poté, co s MiGem-15bisR trupového čísla 3656 pořídil snímky přístaviště v Kolíně pokračoval na otočný bod BECHYNĚ ve výšce 100 m nad terénem. V Bechyni měl provést výstup nad mraky a přes Kbely se vrátit do Mladé, kde měl provést přístrojové přiblížení a přistát. V prostoru Velkého Blaníku mladý, ambiciozní letec vlétl do silné sněhové přeháňky s dohledností asi 50m. Pilot měl pro tento případ nařízeno stoupat nad oblačnost a vrátit se na mateřské letiště. Kpt. Fanta sice ohlásil přerušení úkolu, snažil se ale přeháňkou proletět. V prostoru obce Zvěstov, v místě, kde se terén mírně zvedá,  jeho stroj zachytil spodkem trupu prakticky v horizontálním letu o terén a následně se roztříštil  o pole. O tom, že dopad proběhl vysokou dopřednou rychlostí v přímočarém letu svědčí rozptyl trosek v jedné linii, po směru letu. Motor stroje byl svojí kinetickou energií odmrštěn do vzdálenosti 700m od místa nárazu. Tělo pilota bylo nalezeno vedle zbytků trupu, asi 300m od epicentra nárazu.

 

Kabina letounu

 

Celkový pohled na místo katastrofy proti směru letu

 

 

Ocasní plochy

 

 

 

 Motor stroje VK 1

 

Schéma rozhozu trosek

U cesty poblíž místa nárazu se nachází skromný pomník připomínající leteckou / a lidskou/  tragédii.

   
Prostor, kde stroj narazil do země Pomník

 

Drobné fragmenty nalezené na poli v místě nárazu v r. 2020. V tomto případě jde o část kladky spouštění zbraňové lafety- viz foto dole.

 

 

Prameny:

- vyšetřovací spis VUA Praha

 

Pavel Krejčí 10.2020